Ile kosztuje ozonowanie mieszkania i kiedy warto je przeprowadzić?

zabieg

Z roku na rok ozonowanie cieszy się coraz większą popularnością. Dzisiaj zabiegowi poddaje się już nie tylko przestrzeń publiczną. Wiele osób decyduje się również na dezynfekcję mieszkania. Warto zatem wyjaśnić, co daje ozonowanie. Ile kosztuje zabieg i kiedy warto wykorzystać aparat do ozonowania?

Co to jest ozonowanie i co ono daje?

Zanim przedstawimy korzyści wynikające z dezynfekcji ozonem, wyjaśnijmy, czym tak właściwie jest ozonowanie. Otóż mowa o zabiegu dezynfekcyjnym pomieszczeń i powierzchni. W przypadku mieszkań powierzchnie są zwykle dezynfekowane niejako przy okazji. Cząsteczka ozonu posiada zdolność do łączenia się z innymi cząsteczkami. Wskutek połączenia dochodzi do ich neutralizacji. Dzięki temu ozon doskonale zwalcza bakterie i wirusy, ale również roztocza, kurz i grzyby.

Co to jest ozonowanie? Jest to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych. Regularne przeprowadzanie zabiegu zaleca się zatem po przebyciu przez któregoś z domowników choroby zakaźnej. Wskazane jest również profilaktyczne ozonowanie co kilka miesięcy.

Bez wątpienia o wiele częściej powinni się na to decydować alergicy. Ozon neutralizuje wiele alergenów, zapewniając osobom, które borykają się z uczuleniami wyraźną ulgę. Do wykonania zabiegu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wydajne aparaty do ozonowania posiada m.in. Stander — specjalistyczna firma przeprowadzające dezynfekcje mieszkań i innych obiektów.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania i innych pomieszczeń?

Wyjaśniliśmy już, co daje ozonowanie. Jednak dla wielu osób kluczową kwestią jest cena przeprowadzenia takiego zabiegu. Zatem ile kosztuje ozonowanie mieszkania? Udzielenie precyzyjnej, uniwersalnej odpowiedzi nie jest możliwe. Koszt zależy od takich kwestii, jak:

  • lokalizacja,
  • zastosowane aparaty do ozonowania,
  • poziom trudności przeprowadzenia zabiegu w danym pomieszczeniu,
  • wielkość obiektu.

Uśrednione ceny za ozonowanie wahają się między 250 a 450 zł w przypadku mieszkań o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. Koszty bowiem niemal zawsze naliczane są za 1 mkw.

Czy ozonowanie jest zdrowe i bezpieczne?

Wiele wątpliwości dotyczy kwestii bezpieczeństwa przeprowadzania zabiegu ozonowania. Niektórzy nie są pewni, czy środek dezynfekcyjny może być neutralny dla człowieka. Zatem czy ozonowanie jest zdrowe? Pragniemy podkreślić, że poprawnie przeprowadzone nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla człowieka. Wręcz przeciwnie, dzięki oczyszczaniu powietrza i powierzchni, aparaty do ozonowania znacząco przysługują się zdrowiu.

Ozon jest cząsteczką naturalnie występującą w atmosferze. Szkodliwość wykazuje tylko w bardzo dużych stężeniach. Dla całkowitego bezpieczeństwa po przeprowadzeniu ozonowania należy wywietrzyć pomieszczenie. Po powrocie można cieszyć się nie tylko czystym, ale też pachnącym metrażem. Ozon pozostawia specyficzną woń, przypominającą nieco zapach pojawiający się po burzy.