Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okien?

zakup okien

Wybór odpowiednich okien to istotny element każdego remontu czy budowy domu. Ich funkcjonalność, energooszczędność oraz estetyka wpływają na komfort życia oraz wartość nieruchomości. Z tego względu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pozwolą dokonać świadomego wyboru. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie okien.

Rodzaj materiału

Pierwszym aspektem, który warto rozważyć, jest rodzaj materiału użytego do produkcji okien. Obecnie na rynku dostępne są trzy główne typy okien – drewniane, aluminiowe i plastikowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Okna drewniane cechują się naturalnym wyglądem oraz doskonałą izolacją termiczną i akustyczną, jednak wymagają regularnej konserwacji. Okna aluminiowe są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być droższe w zakupie. Okna plastikowe natomiast są popularne ze względu na atrakcyjną cenę, łatwość utrzymania oraz dobrą izolację cieplną.

Parametry techniczne

Kolejnym istotnym aspektem są parametry techniczne okien. Należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak współczynnik przenikania ciepła (Uw), który mówi o izolacyjności termicznej. Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacja. Ponadto warto sprawdzić współczynnik izolacji akustycznej (Rw), który określa zdolność okna do tłumienia hałasu z zewnątrz. W przypadku domów znajdujących się w hałaśliwym otoczeniu, warto wybrać okna o wysokim współczynniku Rw.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Ważnym elementem np. dobrego okna z Murowanej Gośliny jest jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Warto zwrócić uwagę na rodzaj użytych zawiasów, klamek oraz systemów zamknięć, które wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Należy również sprawdzić, czy dany model okna posiada atesty oraz certyfikaty potwierdzające jego jakość i spełnianie norm.

Estetyka

Oczywiście, ważnym elementem wyboru okien jest także ich wygląd oraz styl, który powinien współgrać z resztą budynku. Przy wyborze kolorystyki warto zwrócić uwagę na elewację budynku oraz ogólny klimat wnętrz. W przypadku domów o historycznej czy tradycyjnej stylistyce, warto postawić na okna drewniane lub aluminiowe o odpowiednim wzornictwie. Natomiast w nowoczesnych konstrukcjach dobrze sprawdzą się okna plastikowe o minimalistycznym designie.