Firmowe hatchbacki klasy C – co oferują wersje bazowe?

Firmowe hatchbacki klasy C - co oferują wersje bazowe?

Według najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego najpopularniejszym segmentem minionego roku okazała się klasa C. Od stycznia do grudnia zarejestrowano w sumie 139 tys. kompaktów. Jak podaje Samar, prawie 70 proc. samochodów w Polsce rejestrowanych jest na firmy, które w znacznej mierze upodobały sobie właśnie ten segment. Sprawdzamy, co oferują popularne hatchbacki klasy C w wersjach bazowych.

Toyota Auris

Ceny tego modelu Toyoty w odmianie 5-drzwiowej zaczynają się od 66 900 zł, a po uwzględnieniu ujętego w cenniku rabatu w wysokości 11 000 zł samochód ten kosztuje od 55 900 zł. Najtańszy Auris jest dostępny w wersji Active z silnikiem benzynowym o pojemności 1,33 litra i mocy 99 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej.

Na liście wyposażenia można znaleźć między innymi automatyczną klimatyzację oraz 7 poduszek powietrznych i dzienne światła LED. Samochód został również wyposażony w radio CD MP3 z systemem Bluetooth – całością można przy tym sterować również za pomocą przycisków na kierownicy, a pomiędzy zegarami znajduje się wyświetlacz komputera pokładowego.

W obowiązującym obecnie cenniku wyprzedaży wybierając wersję Active można zyskać w sumie 11 tys. zł, a przednie i tylne czujniki parkowania w pakiecie Park kosztują obecnie 1,2 tys. zł, czyli o 1 000 zł mniej niż standardowo. Część zaoszczędzonej kwoty można zainwestować w Pakiet Safety – dodatkowe systemy zwiększające bezpieczeństwo. Za 2 300 zł otrzymamy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego, układ rozpoznawania znaków drogowych, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, światła drogowe automatycznie zmieniające się na światła mijania i czujnik zmierzchu.

Opel Astra

Cena katalogowa tego pięciodrzwiowego hatchbacka zaczyna się od 59 900 zł. Po uwzględnieniu rabatu widniejącego w cenniku (rok produkcji 2017) cena wynosi od 54 400 zł za odmianę Essentia. W tym przypadku pod maską znajduje się silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra i mocy na poziomie 100 KM.

Samochód jest wyposażony w klimatyzację sterowaną ręcznie – w najtańszej odmianie tego modelu nie ma możliwości jego doposażenia w automatyczny układ klimatyzacji. Na liście znalazł się również radioodbiornik z łączami Bluetooth i USB. Przyciski na kierownicy służące między innymi do sterowania systemem audio wymagają jednak dopłaty na poziomie 200 zł, podobnie jak obecność komputera pokładowego – ten z kolei został wyceniony na 600 zł. Wybranie bazowej odmiany tego modelu uniemożliwia również zakup dodatkowych systemów bezpieczeństwa (2 600 zł). Jeśli zależy nam na czujnikach parkowania, trzeba za nie dopłacić 1 700 zł.

Volkswagen Golf

Samochód ten zgodnie z cennikiem obejmującym egzemplarze wyprodukowane w 2017 roku (rok modelowy 2018) kosztuje w wersji podstawowej Trendline od 69 750 zł. Pod maską opisywanego auta znajduje się w tym przypadku silnik benzynowy o pojemności jednego litra i mocy 85 KM. Wersja z silnikiem benzynowym o podobnej mocy do wyżej wymienionych modeli to 1,0 TSI (110 KM), a jej cena zaczyna się od 75 250 zł.

Na liście wyposażenia najtańszej odmiany tego modelu znajduje się między innymi klimatyzacja z manualną regulacją oraz komputer pokładowy z monochromatycznym wyświetlaczem. System radiowy obejmuje 6,5-calowy wyświetlacz dotykowy, czytnik kart SD oraz możliwość odtwarzania formatu MP3. Sterowanie audio z kierownicy to dodatkowy koszt na poziomie 650 zł.

Również i ten model nie ma możliwości wyposażenia bazowej odmiany w dodatkowe systemy bezpieczeństwa czynnego. Na liście standardowych układów niewymagających dopłaty znajduje się tylko czujnik zmęczenia kierowcy oraz system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania. Pakiet Drogowy Plus składający się z asystenta toru jazdy, asystenta hamującego w przypadku zasłabnięcia kierowcy, asystenta jazdy w korku, systemu Dynamic Light Assist, monitorowania martwego pola i systemu rozpoznawania znaków drogowych dostępny jest w najdroższej odmianie tego modelu Highline (od 87 050 zł) – i kosztuje 4 100 zł.

Ford Focus

Wersja 5-drzwiowa kompaktowego Forda startuje w odmianie Trend od 67 070 zł. Również i ten importer ogłasza wyprzedaże 2017, ale po szczegółową ofertę należy zgłosić się do jednego z autoryzowanych salonów marki. Odmiana bazowa napędzana jest sinikiem o pojemności 1,6 litra i mocy 85 KM (w wersji 105 KM cena wynosi 70 070 zł). Konkurencyjna do wyżej wymienionych modeli odmiana 100-konna wyposażona jest w silnik o pojemności 1 litra i kosztuje od 72 070 zł.

Samochód w podstawowej odmianie został wyposażony między innymi w manualną klimatyzację – dopłata do klimatyzacji automatycznej to 2,5 tys. zł (w pakiecie otrzymuje się wtedy między innymi felgi aluminiowe, czujniki parkowania oraz elektryczne sterowanie szybami tylnymi). Samochód został również wyposażony w radioodtwarzacz CD/MP3 z możliwością sterowania z kierownicy.

Podstawową wersję tego modelu można doposażyć w systemy bezpieczeństwa. Obejmuje je pakiet Driver Assistance dostępny z wybranymi silnikami, składający się między innymi z systemu zapobiegającego kolizjom przy małych prędkościach, systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z funkcją ostrzegania o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony, a także systemu wspomagającego utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, automatycznego sterowania światłami drogowymi, monitorowania koncentracji kierowcy i rozpoznawania znaków drogowych. Jego cena w przypadku odmiany Trend wynosi 5 600 zł.

Kia cee’d

Koreański hatchback z 5-drzwiowym nadwoziem kosztuje od 56 990 zł. Auta wyprodukowane w zeszłym roku, które objęte są akcją wyprzedażową, zostały wycenione przez importera od 52 490 zł. Pod maską najtańszej wersji znajduje się silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra i mocy 100 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach.

Bazowa odmiana S została wyposażona między innymi w manualną klimatyzację – w przypadku wersji S nie można dokupić automatycznej klimatyzacji, ta dostępna jest w droższej wersji M i wraz z Pakietem Komfortowym kosztuje 2,5 tys. zł. Na liście znajduje się również radioodtwarzacz CD MP3 z funkcją sterowania w kole kierownicy i Bluetooth, a także komputer pokładowy. Opisywaną wersję można również doposażyć w tylne czujniki parkowania – ich koszt to 1 tys. zł. Systemy bezpieczeństwa czynnego nie są dostępne w tym modelu.

Mazda 3

Ceny japońskiego kompaktu zaczynają się od 68 900 zł. Najtańsza odmiana SkyGO napędzana jest silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 litra i mocy 100 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach.

Na liście wyposażenia odmiany SkyGO znaleźć można między innymi manualną klimatyzację (automatyczna nie jest dostępna w tej wersji), ale brakuje komputera pokładowego. System audio składa się radia AM/FM z wejściem AUX/USB (CD/MP3 występuje w wyższej wersji wyposażenia). Na liście zabrakło także systemu Bluetooth.

Bazowa odmiana nie może być również wyposażona w Pakiet Safety składający się z dodatkowych aktywnych systemów zwiększających bezpieczeństwo. Pakiet ten został wyceniony na 2 900 zł i występuje w topowej wersji SkyPASSION, której ceny zaczynają się od 87 900 zł.

Renault Megane

Najtańsza odmiana Megane w podstawowej wersji Life została wyceniona na 59 900 zł – zarówno z rocznika w 2017, jak i 2018. Pod maską opisywanej wersji pracuje jednostka benzynowa o pojemności 1,6 litra generująca 114 KM. Napęd przekazuje 5-biegowa, manualna skrzynia biegów.

Samochód w wersji Life został wyposażony między innymi w manualną klimatyzację – automatyczna dostępna jest dopiero od wyższych wersji. Na liście wyposażenia znalazł się również radioodtwarzacz Bluetooth z USB/jack i wyświetlaczem monochromatycznym 4,2 cala.

Również w przypadku tego modelu najtańsza odmiana nie może być doposażona w dodatkowe systemy bezpieczeństwa – te występują w wyższych odmianach wyposażenia.

Citroen C4

Ceny tego modelu zaczynają się od 59 990 zł. Opisywana odmiana Feel jest przy tym wyposażona w silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra i mocy 110 KM. Napęd przekazuje manualna skrzynia o pięciu przełożeniach.

Samochód w bazowej odmianie został wyposażony między innymi w dwustrefową klimatyzację automatyczną oraz radio CD/MP3 z zestawem głośnomówiącym Bluetooth oraz port USB. Już w wersji podstawowej Citroena można doposażyć między innymi w system kontroli martwego pola, wspomaganie parkowania (czujnik z przodu i tyłu) czy w światła przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów – taki pakiet został wyceniony na 4 000