Farby do sitodruku – jakie mają właściwości?

sitodruk

Sitodruk to bardzo popularna metoda druku, która wykorzystywana jest głównie w przypadku wykonywania nadruków na odzieży. Wykorzystuje się do tego dwa rodzaje farb – wodne oraz plastizolowe. Jakie właściwości posiadają konkretne typy? Podpowiadamy.

Czym jest sitodruk?

Sitodruk nazywany jest również drukiem sitowym lub serigrafią. Jest to metoda druku, która polega na wykorzystaniu szablonu nałożonego na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Odbitka jest wykonywana poprzez przetłoczenie farby przez matrycę. Metoda ta jest bardzo często wykorzystywana do wykonywania nadruków na odzieży. Zapewnia ona wysoką trwałość kolorystyczną, a także odporność na pranie i ścieranie.

Farby do sitodruku podzielić możemy na dwa główne rodzaje – wodne oraz plastizolowe. Pierwsze z nich wykonane są na bazie akrylu. Ze względu na swoją łatwość użytkowania są one najczęściej wykorzystywane przez osoby, które wykonują prace w domu. Farby plastizolowe stworzone są na bazie winylu (PCV). Jest to bardziej profesjonalny rodzaj farb, najczęściej wykorzystywany w przemyśle.

Farby wodne i plastizolowe – charakterystyka

Zacznijmy od farb wodnych. Są one bardziej rzadkie, co sprawia, że po nałożeniu warstwy farba wnika w tkaninę, a pigment oplata włókna nadając kolor nadruku. Farby te mają dobre krycie w przypadku koszulek jasnych, jednak znacznie gorzej sprawdzają się w przypadku ciemnych tkanin. Utrwalenie farby odbywa się w temperaturze około 150 stopni Celsjusza i trwa mniej więcej 2-3 minuty. Podczas utrwalania z farby odparowuje woda.

Farby plastizolowe są w swojej strukturze bardziej gęste i maziste. Po zadruku i utrwaleniu tworzą na powierzchni gumową membranę. Nie wnikają one w głąb tkaniny, a osiadają na jej powierzchni, co sprawia, że mają zdecydowanie lepsze krycie. Z tego powodu bardzo często wykorzystywane są w przypadku ciemnych tkanin. Ten rodzaj farby zacina się ścinać w temperaturze dopiero około 150 stopni Celsjusza.