Falowniki – jakie czynniki brać pod uwagę przy ich wyborze?

fotowoltaika

Falowniki to niezbędne komponenty stanowiące istotny element nowoczesnych paneli słonecznych. Ich zadaniem jest zamiana wyprodukowanego prądu stałego na zmienny. Od ich jakości zależy poprawne funkcjonowanie całej instalacji elektrycznej. Na co więc należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Falowniki znanego producenta

Wybierając wysokiej jakości falowniki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na markę producenta. Firmy, które już od wielu lat działają na rynku i posiadają własne instytuty badawcze przywiązują wagę do tego, aby nieustannie ulepszać swój produkt. Nowe i markowe modele falowników charakteryzują się wysoką sprawnością, co pozwala na minimalną utratę energii podczas jej przetwarzania.

Falowniki z dobrą funkcją chłodzenia

Aby osiągnąć dużą wydajność przetwarzania prądu stałego na zmienny potrzebne są rozwiązania, które pozwolą uniknąć kosztownych awarii i przedwczesnego zużycia się komponentów. W tym celu stosuje się zarówno zintegrowane systemy chłodzenia, jak i układy podłączane indywidualnie pod kilka falowników.

Najprostszym rozwiązaniem i zarazem najtańszym jest zwykły wentylator. Może być on zarówno zintegrowany z falownikiem, jak i znajdować się na zewnątrz komponentów. Kieruje przepływem powietrza i zapobiega powstawaniu wysokich temperatur. Falownik z wentylatorem nie waży dużo, więc nadaje się do większości zastosowań.

Nieco mniej popularnym rodzajem chłodzenia jest radiator. Nie posiada ruchomych części, więc jest mniej podatny na awarię. Sprawdza się jednak tylko i wyłącznie w przypadku mniejszych instalacjach fotowoltaicznych, gdzie produkcja energii elektrycznej jest dość mała.

Falowniki ze zdalnym sterowaniem

Coraz popularniejszym rodzajem falowników są te, które posiadają wbudowane dodatkowe funkcje. Jest to między innymi możliwość zdalnego monitorowania ich stanu, na przykład temperatury i obciążenia elektrycznego. Właściciel za pomocą smartfona może na bieżąco weryfikować stan i kontrolować ich działanie z poziomu dedykowanej aplikacji.