Dofinansowanie do kotłów – jak je uzyskać?

dofinansowanie na kotly

Inwestycja w nowoczesny kocioł to duży wydatek, ale może się on szybko zwrócić dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego kotła na nowocześniejszy, warto rozważyć możliwość uzyskania dofinansowania. W tym artykule przedstawiamy, skąd pochodzi dofinansowanie do kotłów oraz jak je uzyskać, szczególnie w przypadku kotłów na pellet.

Skąd pochodzi dofinansowanie do kotłów?

Dofinansowanie do kotłów pochodzi głównie ze środków Unii Europejskiej oraz rządowych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”. Celem tych programów jest poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dofinansowanie przeznaczone jest głównie na wymianę starego, nieefektywnego ogrzewania na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak kotły na pellet czy pompy ciepła.

Jak uzyskać dofinansowanie do kotłów na pellet?

Aby uzyskać dofinansowanie do kotłów na pellet, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, trzeba zamontować kocioł spełniający określone wymagania efektywności energetycznej. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o dofinansowanie w odpowiednim urzędzie lub instytucji, takiej jak np. Bank Gospodarstwa Krajowego. Wniosek powinien zawierać takie informacje jak:

  • rodzaj kotła, który zamierzasz zainstalować
  • moc kotła
  • sposób ogrzewania budynku (np. ogrzewanie centralne, podłogowe, grzejniki)
  • adres budynku, w którym będzie zainstalowany kocioł
  • wyliczenie szacunkowych oszczędności po wymianie kotła

Oprócz tego, może być wymagane przedstawienie rachunków za ogrzewanie z poprzednich lat lub zaświadczenia od specjalisty potwierdzającego spełnienie wymagań efektywności energetycznej.

Ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania zależy od konkretnego programu i instytucji, która go realizuje. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wymagania i procedury oraz złożyć wniosek w odpowiednim czasie, aby mieć szansę na uzyskanie dofinansowania.