Do czego wykorzystywane są głowice harwesterowe?

glowice harwesterowe

Czy w leśnictwie wciąż wykorzystuje się takie same technologie? Okazuje się, że postęp dotarł także do tej przestrzeni przemysłowej, a objawia się to w obecności maszyn tak przydatnych jak harwestery. Dzięki temu, że stosowane są na dużą skalę głowice harwesterowe, znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnych metod można realizować cięcie pni i gałęzi lub usuwać korę z drewna.

Przemyśl leśny coraz częściej wykorzystuje harwestery

Przemysł leśny na bardzo dużą skalę w innych krajach zachodnich wykorzystuje takie innowacyjne technologie. Docierają one także na szczęście do Polski i bardzo wyraźnie widać, że właśnie dzięki temu pozyskiwanie drewna gwarantuje większy poziom wydajności. Takie głowice harwesterowe montowane są właśnie na harvesterach, czyli maszynach, które służą do cięcia, przeciągania, a także kładzenia drzew.

Najważniejszą funkcją, jaką spełniają, jest szybsze pozyskiwanie drewna i minimalizowanie strat. Uszkodzenie drzewa występuje wówczas w mniejszym zakresie. Takie głowice wyposażone są w ostrza tnące, dzięki którym umożliwione jest przycinanie gałęzi drzew, a nawet pni. Ostrza natomiast kontrolowane są przez systemy hydrauliczne i elektroniczne, co właśnie gwarantuje tak wysoki stopień precyzji.

Dodatkowe funkcje harwesterów

Urządzenia takie są także niejednokrotnie wyposażone w dodatkowe funkcje, które umożliwiają na przykład usuwanie, kory z drewna lub korzeni. Dodatkową zaletą takich technologii jest także sortowanie drewna, co uzależnione jest od jego rozmiaru i jakości. Poza tym głowice takie wykorzystuje się tak samo często jak żurawie w Augustowie do przygotowywania drewna do transportu. Dzięki nim można kłaść drzewo i ciąć na mniejsze części.

Takie narzędzia są bardzo ważne w całym przemyśle leśnym i wykorzystywane są przez coraz większą ilość podmiotów działających w tej branży. Zawsze jednak muszą być dopasowywane indywidualnie w zależności od potrzeb, które dotyczą poszczególnych zleceń. Urządzenia takie są także bardzo łatwe w obsłudze.