Dlaczego izolacja pozioma fundamentów jest tak istotna?

Izolacja pozioma fundamentów

Przedostawanie się wody z gruntu do murów budynków mieszkalnych przynosi długotrwałe szkody, które przybierają postać gromadzącej się w środku wilgoci. Stąd do pojawiania się grzyba i pleśni na ścianach droga jest już bardzo krótka, dlatego niezbędne jest zadbanie o izolację poziomą fundamentów. Czynności te polegają na umieszczeniu odpowiedniego materiału pomiędzy ławą fundamentową a ścianami, dzięki któremu wilgoć nie przedostaje się do środka poszczególnych pomieszczeń.

Co stosuje się do wykonania poziomej izolacji fundamentów?

Pierwszą zasadą jest taka sama szerokość izolacji, jak wymiary ściany lub ławy fundamentowej, tylko wówczas wskazana rola będzie odpowiednio spełniona. Ponadto izolacja pozioma fundamentów pełni również funkcję poślizgową oddzielającą od siebie dwa wspomniane elementy, czyli ściany i ławy fundamentowe. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wówczas zniwelowane jest ryzyko powstawania pęknięć, a tym samym cały budynek jest znacznie bardziej wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Materiały, które sprawiają, że izolacja pozioma fundamentów będzie spełniała swoją rolę to przede wszystkim bitumiczne powłoki, masy i izolacje. Różnego rodzaju preparaty znajdują się między innymi w sklepie Suez, do którego warto udać się na zakupy w celu wykonania izolacji poziomej. Warto również zapoznać się z opiniami specjalistów, którzy zgodnie twierdzą, iż nie powinno się ograniczać wyłącznie do wykonania izolacji fundamentów. Ogromne znaczenie ma również ta czynność wykonana na ścianach nośnych i działowych, wówczas powstaje już całkowite zabezpieczenie przed dostawaniem się wody gruntowej. Powinno się zadbać również o podłogę, tutaj wykorzystuje się specjalne folie izolacyjne oraz papy.

Izolacja fundamentówZnaczenie izolacji poziomej fundamentów

Wśród konsekwencji braku wykonania poziomej izolacji fundamentów wyróżnia się nie tylko zaleganie wilgoci w domach. Mieszkańcy zmagają się również z podwyższonymi kosztami ponoszonymi na przykład na osuszanie budynków oraz ich ogrzewanie. Takie same konsekwencje pojawiają się także w przypadku nieprawidłowo wykonanego procesu, wówczas zainwestowane fundusze właściwie przepadają. W sklepie Suez można zakupić również specjalistyczne papy termozgrzewalne oraz piany poliuretanowe. Główną zaletą tych ostatnich jest szubka aplikacja, przez co wszelkie niezbędne funkcje są spełniane niemal natychmiast, wówczas można przystąpić ewentualnie do kolejnych etapów budowy. Izolacja pozioma fundamentów powinna być bowiem wykonana na etapie budowy domu, gdyż później może być to zwyczajnie niemożliwe lub będzie wymagało przeprowadzenia wielu dodatkowych prac. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie iniekcji lub termoiniekcji – za ich pomocą wprowadza się niezbędne mieszaniny cementu i wody. Pamiętając o izolacji poziomej ma się pewność, że podczas osiadania budynku w gruncie nie dojdzie do pękania ścian budynku, jego konstrukcja będzie więc bezpieczna przed negatywnym oddziaływaniem różnych warunków atmosferycznych, w tym opadu deszczu lub temperatur powietrza poniżej zera stopni Celsjusza.