Czym są dozowniki celkowe? Opis, budowa i przeznaczenie

celkowy dozownik

 

Dozowniki celkowe są jednym z elementów stosowanych w systemach transportu bliskiego w różnych zakładach. Czym dokładnie one są? Jakie mają przeznaczenie?

Czym jest dozownik celkowy?

Dozowniki celkowe, znane również jako zawory dozujące, są urządzeniami mechanicznymi służącymi do dozowania materiałów oraz do ich transportowania.

Takie urządzenia są często stosowane w systemach transportu materiałów sypkich, takich jak systemy transportu pneumatycznego, instalacje odpylające lub leje grawitacyjne.

Pod względem budowy dozowniki celkowe – https://cd-machinery.pl/oferta/dozowniki-celkowe-1 składają się obudowy zawierającej wirnik z łopatkami. Gdy wirnik obraca się, materiał jest przenoszony od wlotu do wylotu przez przestrzenie między łopatkami.

Jakie są korzyści ze stosowania dozowników celkowych?

Zastosowanie urządzeń takich jak dozowniki celkowe jest związane z wieloma zaletami, dlatego też obecnie wykorzystuje się je w wielu zakładach. Niektóre zalety stosowania dozowników z zaworem obejmują:

  • Dokładne dozowanie – tego typu dozowniki zapewniają stały, równomierny przepływ materiału, dlatego też możliwe jest wtedy jego dokładne odmierzanie.
  • Zmniejszenie zapylenia – tego rodzaju zaworu pozwalają na kontrolowanie emisji pyłu, tworząc uszczelnienie między otworami wlotowymi i wylotowymi, dlatego też zmniejszają zapylenie w trakcie procesu dozowania. Taka zaleta powoduje też, że mogą być one używane w strefach zagrożonych wybuchem.
  • Niskie wymogi konserwacyjne – dozowniki celkowe wymagają minimalnej konserwacji, dlatego też wyróżniają się one wysoką sprawnością i niezawodnością.
  • Możliwość dopasowania dozowników do zastosowania – mogą być one dobrane specjalnie do miejsc, w których prowadzi się pracę. Są one oferowane w różnych wymiarach, a także mogą pracować z różnymi rodzajami kołnierzy przyłączeniowych.

Gdzie wykorzystuje się dozowniki celkowe?

Dozowniki z zaworem obrotowym mogą być używane do transportowania szerokiej gamy materiałów, najczęściej w formie sypkiej, na przykład proszków, pelletów, granulek, płatków.

Są one często wykorzystywane do pneumatycznych systemów transportowych, które wykorzystują powietrze lub gaz do przenoszenia materiałów przez rurociąg. Mogą one działać także grawitacyjnie, co oznacza, że nie trzeba podłączać ich do zewnętrznej instalacji.

Mogą być one używane między innymi w przenoszeniu materiałów w branży spożywczej, chemicznej, rolniczej, tworzyw sztucznych, przetwórczej czy budowlanej.

Warto też wskazać, że elementy te mogą być wykorzystane razem z innymi urządzeniami, na przykład montowane są one razem z silosami, przenośnikami, filtrami, co usprawnia ich pracę.