Jakich akcesoriów używa się do łączenia węży z elementami instalacji gazowych?

instalacje gazowe

Podłączenie węża gumowego do butli gazowej wymaga zastosowania profesjonalnego uszczelnienia. Takie uszczelnienie wymagane jest również w wielu innych instalacjach, wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba łączenia elementów elastycznych z metalowymi lub innymi, twardymi. W tej roli doskonale sprawdzają się różnorodne opaski zaciskowe. Ślimakowa lub uszkowa obejma zaciskowa metalowa uszczelnia połączenie i tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanego wycieku.

Opaski zaciskowe ślimakowe

W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów niezwykle uniwersalnych, metalowych opasek zaciskowych dedykowanych realizacji prac montażowych w instalacjach gazowych i wodnych, a także w instalacjach pneumatycznych, działających na sprężone powietrze. Podstawową formą tego typu opaski jest ślimakowa obejma zaciskowa metalowa. To przedmiot składający się z metalowej taśmy o karbowanej powierzchni i mechanizmu ślimakowego ze śrubą. Przekręcając śrubę, zaciskamy opaskę i mechanizm blokujący uniemożliwia jej samoczynne rozluźnienie. To niezwykle proste, ale i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie sprawia, że opaski zaciskowe w wersji ślimakowej cieszą się niesłabnącą popularnością i znajdują wiele zastosowań przy różnorodnych pracach montażowych, przy łączeniu elementów elastycznych ze stałymi częściami urządzeń i instalacji.

Uszkowe obejmy metalowe

Obok popularnych, bo nadających się do ponownego wykorzystania, produkowanych z różnych rodzajów stali, ślimakowych obejm zaciskowych metalowych, w sprzedaży wciąż dostępne są ich uproszczone wersje. To opaski uszkowe. Tego typu opaski mają formę jednolitej taśmy w kształcie koła z charakterystycznymi wypustkami po bokach, które wyglądem nieco przypominają uszy. Taką opaskę zakłada się na elastyczny przewód, na przykład na wąż gumowy i zaciska przy pomocy kombinerek lub szczypiec. Zaciśnięcie opaski prowadzi do jej deformacji, w związku z czym raz użyta obejma zaciskowa metalowa typu uszkowego nie nadaje się już do ponownego wykorzystania. Opaski uszkowe są mniej wygodne w użyciu, mają jednorazowy charakter i stosuje się je niemal wyłącznie w przypadku połączeń o małej średnicy.

Do mocowania węży gumowych i innych rodzajów przewodów elastycznych do trwałych elementów instalacji wodnych, gazowych lub pneumatycznych, wykorzystuje się różne rodzaje metalowych obejm zaciskowych. Najpopularniejszą ich wersją są opaski ślimakowe, ale w specyficznych warunkach stosowane są także opaski uszkowe. Takie opaski są warte rozważenia, gdy dostęp do miejsca mocowania jest ograniczony.