Czym jest pianka polietylenowa i jakie są jej zastosowania?

Pianka polietylenowa

Materiał kojarzy się głównie z branżą transportową lub budowlaną. Pianka polietylenowa jest wyprodukowana ze spienionego polietylenu. Właściwości materiału pozwolą wykorzystać go do zabezpieczania przesyłek, wypełnienia opakowań, w branży meblarskiej lub podczas remontów. W artykule przyjrzymy się produkcji pianki, jej właściwościom oraz zastosowaniu.

Jak przebiega proces produkcji pianki polietylenowej?

Istnieją dwie wersje pianki, a sposób ich powstania jest uzależniony właśnie od jej rodzaju. Pianka niesieciowana jest produkowana dzięki spienieniu polietylenu o małej gęstości w procesie wytłaczania. Podczas produkcji wykorzystuje się mieszankę gazów propan-butan. Pianka w blokach jest produkowana na liniach produkcyjnych innego rodzaju. Pianka sieciowana powstaje z gorącej masy plastycznej z granulatu PE. W mieszance znajdują się spieniacz, czynnik sieciujący, barwniki i katalizatory. Z masy formuje się wstęgi o odpowiedniej szerokości i długości. Kolejny etap polega na przepuszczeniu wstęgi przez długi piec. Pod wpływem temperatury uaktywnia się czynnik sieciujący i spieniający. Wyprodukowany pas przejdzie przez rolki i kalandry, gdzie zostanie ustabilizowana grubość i wystudzenie. Ostatni etap to zwinięcie materiału w rolkę. Tak właśnie przebiega proces produkcji, którego efektem jest pianka polietylenowa.

Jakie cechy ma pianka polietylenowa?

Materiał świetnie sprawdzi się w celu zabezpieczenia delikatnych elementów przed zarysowaniami i wstrząsami. Sprawdzi się zatem w przypadku powierzchni, które wymagają szczególnej opieki i uwagi. Piankę cechuje bardzo dobra trwałość i wyjątkowo niska ścieralność. Materiał wykazuje także dobre właściwości izolacyjne, co pozwala na użycie go nawet w budownictwie. Uzyskany produkt jest bardzo elastyczny, lekki i może mieć wiele zastosowań. Cechy te pozwolą na wykorzystanie pianki w branży opakowań. Materiał można przyciąć do wymaganego rozmiaru i nadać jej dowolny kształt. Można nią owinąć np. okrągłe przedmioty lub produkty o niestandardowych kształtach. Pianka najczęściej znajdzie zastosowanie we wnętrzu opakowań jako zabezpieczenie produktów. Miękka pianka zabezpieczy przedmioty i nie dopuści do ich uszkodzenia. Lekkość materiału to dodatkowy atut, ponieważ dodanie pianki do paczki praktycznie nie zmieni jej wagi. Raz użyty materiał można wykorzystać ponownie. Polietylen wykorzystany do stworzenia pianki jest niepalny i wyróżnia go duża odporność na działanie różnych czynników. Niska cena to także wielki atut produktu. Coraz częściej pianka polietylenowa jest alternatywą dla stosowanych dotąd przekładek tekturowych.

Zastosowanie

Pianka polietylenowa jest wykorzystywana w wielu sytuacjach i wielu branżach związanych z ludzką działalnością. Warto zwrócić uwagę, że materiał ten najczęściej wykorzystuje się w branży opakowań. Służy do usztywniania i zabezpieczania elektroniki i innych delikatnych produktów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie ulegną uszkodzeniu podczas transportu i wysyłki. Niektóre rodzaje pianki zostaną wzbogacone o właściwości antystatyczne. Pianka jest wykorzystywana w branży remontowej, ponieważ powstają z niej podkłady pod panele podłogowe czy pasy do tworzenia pływającej podłogi. W branży meblarskiej pianka jest wykorzystana do tworzenia komfortowych materaców i wypełnienia foteli i krzeseł. Materiał wykorzystamy także podczas przeprowadzek i będzie służył do ochrony mebli. Wymienione zastosowania nie wyczerpują wszystkich możliwości pianki. Jest ona uniwersalnym materiałem, który można wzbogacić o dodatkowe właściwości.