Czy za szkody górnicze można uzyskać odszkodowanie?

odszkodowanie

Szkody górnicze są częstym widokiem, szczególnie na Górnym Śląsku. Jak ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli twój dobytek padł ich ofiarą?

Co warto wiedzieć o szkodach górniczych?

W wielu miejscach w Polsce jesteśmy w stanie spotkać się z nadal działającymi kopalniami, a także wieloma strefami, w których to pozostałe po zamkniętych szybach tunele są w stanie powodować niemałe zagrożenie. Nawet delikatne osunięcia czy zmiany poziomu terenu o kilka milimetrów są w stanie nieść za sobą poważne skutki dla wszelkiego rodzaju budowli. Popękane ściany, zalane piwnice, a także odchyły w poziomie to w wielu przypadkach standard. Takie uszkodzenia mają w prawie swoją specjalną nazwę – są to tak zwane szkody górnicze, które najczęściej występują oczywiście na Górnym Śląsku. Oczywiście jednak jeżeli padniemy ich ofiarą nie jesteśmy bezbronni. Jeżeli bowiem chodzi o szkody górnicze odszkodowanie od kopalni jest w stanie nam przysługiwać. Dzisiaj skupimy się mocniej właśnie na tym aspekcie.

Jak można ubiegać się o odszkodowanie?

Kiedy jesteśmy w stanie ubiegać się o odszkodowanie, które będzie podpięte pod szkody górnicze w Katowicach? Trzeba tu powiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim musi zostać wykazane rzeczywiste powstanie szkód na gruncie czy na budynku, a także należy wykazać związek pomiędzy uszkodzeniem a ruchem górniczym. Warto również pamiętać, że przedawnienie szkody górniczej następuje po pięciu latach, a także nie jesteśmy w stanie ubiegać się o odszkodowanie w momencie, gdy w momencie powstania szkody nie byliśmy jeszcze właścicielami budynku.

Jak szukać wsparcia w walce o odszkodowanie za szkody górnicze?

Nie wiesz, jak najlepiej rozpocząć batalię z kopalnią o odszkodowanie lub nie wiesz jakie następne kroki powinieneś podjąć? Powinieneś udać się do kancelarii, która specjalizuje się między innymi w szkodach górniczych. Znajdziesz tam wsparcie od osób, które zajmowały się już podobnymi sprawami i z pewnością będą w stanie merytorycznie ci pomóc!