Czy wypada zamówić muzykę na pogrzeb?

Muzyka podczas pogrzebów bywa tematem dyskusji. Dla niektórych jest nieodłącznym elementem ostatniego pożegnania, natomiast przez innych uznawana jest za nietaktowną podczas tak podniosłej i emocjonującej uroczystości. Czy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega oprawa muzyczna pogrzebu?

 

Muzyka może towarzyszyć ostatniemu pożegnaniu w wielu odsłonach. Najczęściej rozbrzmiewa ona podczas mszy pogrzebowej, ale również może pojawić się w trakcie przemarszu konduktu pogrzebowego oraz na cmentarzu, przy składaniu ciała zmarłego w trumnie lub urny do grobu.

Za oprawę muzyczną pogrzebu mogą być odpowiedzialni instrumentaliści, wykonujący muzykę na żywo, ale warto wiedzieć, że może mieć ona formę odtworzonych nagrań.

 

Muzyka na pogrzeb – kiedy warto?

Z pewnością muzyka na pogrzebie sprawdzi się wtedy, gdy zmarły wyraził taką wolę. Również może być ona dobrym wyborem wtedy, gdy pochówkowi chce nadać się uroczysty charakter.

Oprawa muzyczna bywa też tradycją podczas niektórych pochówków: na przykład jest ona popularna na Śląsku, gdzie zapewniają ją orkiestry górnicze.

Towarzyszy ona również pochówkom wojskowym oraz osób związanych ze środowiskiem muzycznym czy osobom ze świata kultury.

Muzyka na pogrzebie ma funkcję nie tylko oficjalną, ale może sprawić, że będzie on bardziej wzruszający. Również może ona wyrażać osobowość czy pasje osoby zmarłej, aby stanowić dzięki temu wyjątkowe i niezapomniane pożegnanie.

Jaka muzyka sprawdzi się na pogrzebie?

Obecnie muzyka na pogrzebie może zagościć w różnych formach:

Muzyka na żywo

Jest to najczęściej wybierana forma oprawy muzycznej, która nadaje pochówkowi powagę i podniosłość.

Najczęściej oprawę muzyczną podczas pogrzebów tworzą:

– Trębacz

– Skrzypek

– Orkiestra.

W tym przypadku duże znaczenie ma wybór profesjonalnych muzyków, którzy mają doświadczenie w oprawie muzycznej pochówków.

Muzyka z nagrania

Kolejną formą obecności muzyki na pogrzebie jest odtworzenie nagrań podczas pochówku. Wybierane jest ono wtedy, gdy mają rozbrzmiewać wybrane utwory, na przykład ulubiona piosenka zmarłego.

Również istnieje możliwość odtwarzania muzyki z samochodu wiozącego trumnę podczas przemarszu konduktu pogrzebowego zamiast orkiestry.

Repertuar na pogrzeb – jak dobrać muzykę?

Muzyka podczas pogrzebu może mieć zróżnicowany charakter. Odgrywane są wtedy zarówno pieśni religijne, jak i utwory świeckie, w tym polskie i zagraniczne.

Najczęściej odgrywane utwory na pogrzebach:

– Marsz Pogrzebowy,

– Ave Maria,

– Anielski Orszak,

– II Silenzio,

– Sen O Warszawie – Czesław Niemen,

– Dla ciebie, mamo – Violetta Villas,

– Hallelujah – Leonard Cohen,

– My Way – Frank Sinatra,

– What a Wonderful World – Louis Armstrong,

– Time To Say Goodbye – Andrea Bocelli.

Jak zorganizować oprawę muzyczną pogrzebu?

Oprawę muzyczną podczas pogrzebu można zorganizować na kilka sposobów – we własnym zakresie albo z pomocą zakładu pogrzebowego.

Zakłady pogrzebowe, takie jak firma Róża z Gdańska, współpracują z muzykami oraz orkiestrami pogrzebowymi, dlatego mogą polecić sprawdzone osoby i skontaktować się z nimi w celu zamówienia usługi. To zatem najwygodniejsze rozwiązanie.

Również zakład pogrzebowy może udostępnić sprzęt nagłośnieniowy, dzięki któremu można odtworzyć nagrania.

Gdy organizuje się pochówek wyznaniowy, w którym ma uczestniczyć ksiądz, wówczas muzyka na pogrzebie powinna być również z nim uzgodniona. Muzyk czy muzycy będą mogli wtedy omówić z duchownym szczegóły związane z oprawą muzyczną ostatniego pożegnania.