Czy dzieci powinny uprawiać sport?

dziecko

Dzieci są uczone wagi aktywności fizycznej już w przedszkolu, gdzie opiekunki zachęcają je do różnego rodzaju działań, rozwijających sprawność fizyczną. Później, w szkole podstawowej uczęszczają na obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, a przedmiot ten towarzyszy im przez cały cykl edukacji – oczywiście o ile nie zostaną rozpoznane u nich żadne przeciwskazania zdrowotne. Potwierdzone przez lekarza, uniemożliwiają dalsze uczestnictwo w lekcjach wf-u. Jednak czy dzieci powinny właściwie uprawiać sport?

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej

Uprawianie sportu w pozytywny sposób wpływa na rozwój dziecka – zarówno psychiczny i fizyczny. Jest podstawą zdrowego rozwoju, a dzięki aktywności fizycznej można uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości – sport wzmacnia ciało i uczy zdrowej rywalizacji, działań zespołowych oraz wytrwałości w dążeniu do celu i samodyscypliny. Aktywność fizyczna w młodym wieku daje dziecku świetny start w dorosłość, stwarza również wiele możliwości na to, aby ewentualnie zostać na przykład sławnym sportowcem, bądź rekinem rynku sportowego, w którym dominując legalne firmy bukmacherskie, ponieważ wiedza, którą dziecko zdobywa może okazać się instrumentalna w osiągnięciu tych celów.

Pływanie

Niewiele sportów ma tak pozytywny udokumentowany wpływ na zdrowie jak pływanie. Przede wszystkim pozwala korygować wady kręgosłupa lub im zapobiegać – im wcześniej zacznie się działać na rzecz prawidłowej postawy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną szybko złagodzone objawy skoliozy i innych problemów z kręgosłupem. Zazwyczaj u osób, które regularnie pływają, prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu problemów zostaje zniwelowane. Pływanie wspomaga też wydolność płuc, jest więc szczególnie polecane dzieciom, u których rozpoznano astmę. Sport ten poprawia samopoczucie, pozwala rozwinąć u dziecka koordynację ruchową i giętkość ciała oraz poprawić kondycję fizyczną. Ma też pozytywny wpływ na układ krążenia i stawy.

Ćwiczenia siłowe

Dzieci wciąż rozwijają się pod względem fizycznym, nie powinny więc wykonywać ćwiczeń siłowych, które mogą obciążyć ich kręgosłup i doprowadzić do zaburzeń wzrostu lub różnego rodzaju problemów zdrowotnych, między innymi skrzywień kręgosłupa. Niektóre zmiany mogą okazać się nieodwracalne, a nadmierne rozwijanie tkanki mięśniowej u dzieci jest niczym nieuzasadnione.

Piłka nożna

Piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie wśród kibiców, jak również firm, które oferują darmowe zakłady sportowe, więc czemu nie zachęcić swojego dziecka do uprawiania tego sportu? Nawet jeśli nie zostanie ono sławnym piłkarzem, to wiedzę którą zdobędzie przy uprawianiu piłki nożnej może wykorzystać w przyszłości, na przykład przy obstawianiu zakładów bukmacherskich. Więc pamiętajcie, sport to zdrowie!