Cztery sposoby na szybkie pozbycie się migreny

bole migrenowe

Ból głowy powoduje dużą niedyspozycję, ponieważ wpływa na całe ciało. Często pojawia się jak niespodziewana bomba, która nagle wybucha w głowie, dając o sobie znać mocnym pulsowaniem, nudnościami i zawrotami. Czasem jest to tępy i wolno narastający ból. Migrena ma wiele postaci, więc gdy się pojawia, od razu postaraj się jej pozbyć. Oto 4 metody, jak z nią walczyć.

 

Tabletki przeciwbólowe

Paracetamol może być stosowany do łagodzenia bólu głowy, w tym migreny. Lek hamuje działanie enzymów cyklooksygenazy (COX-2) w mózgu i układzie nerwowym, które biorą udział w produkcji prostaglandyn, substancji powodujących ból, stan zapalny i gorączkę. Jest skuteczny w przypadku pierwszych objawów, natomiast jeśli masz do czynienia z ciężkim stanem migrenowym, sięgaj po mocniejsze warianty, jak ibuprofen lub naproksen, które hamują również enzym COX-1, zmniejszając produkcję prostaglandyn w większym stopniu. Leki przeciwmigrenowe niwelują ponadto ilość substancji przekaźnikowych, takich jak serotonina, które również są zaangażowane w wywoływanie bólu migrenowego.

Zimne okłady

Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ponieważ pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny tkanek. Stosowanie zimnych okładów na głowę podczas migreny redukuje intensywność bólu, skraca czas trwania migreny oraz zmniejsza inne objawy, takie jak nudności i światłowstręt. Zimne okłady podczas bólu głowy stosuje się na wiele sposobów. Możesz nałożyć na czoło lub potylicę mokre i schłodzone ręczniki, lodowe opakowanie lub specjalną opaskę chłodzącą. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zanurzenie stóp w zimnej wodzie. Pamiętaj, że zimne okłady nie zawsze są skuteczne i nie zawsze wskazane. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, warto to wcześniej skonsultować z lekarzem.

Techniki oddechowe

Zatrzymaj oddech na chwilę, a potem wolno wypuszczaj powietrze przez usta. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, aby się uspokoić i zmniejszyć napięcie mięśni. Stosuj też technikę 4-7-8, polegającą na wciąganiu powietrza przez nos w czasie 4 sekund, zatrzymaniu oddechu na 7 sekund i jego powolnym wypuszczaniu przez usta przez 8 sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, aby zrelaksować się i zmniejszyć ból głowy. Technika relaksacyjna progresywna z kolei polega na koncentrowaniu uwagi na różnych grupach mięśni i stopniowym rozluźnianiu ich. Zacznij od stóp i idź w górę ciała, skupiając się na każdej grupie mięśni. To pomaga zredukować napięcie mięśni i złagodzić ból głowy.

Unikanie wyzwalaczy

Bóle migrenowe może powodować zbyt duże spożycie kofeiny, która ma działanie psychoaktywne. Ogranicz więc picie sporych ilości kawy, herbaty i napojów energetyzujących. Stres również przyczynia się do bólu głowy, dlatego postaraj się znaleźć sposób, by sobie z nim poradzić. Pomocna może być medytacja, joga, masaż czy inne terapie relaksacyjne. Poza tym unikaj niezdrowych nawyków żywieniowych, włączając do diety naturalne produkty, redukując zbyt duże ilości jedzenia i spożywając posiłki regularnie co 3-4 godziny. Wyzwalaczem migreny może być również nadmierny wysiłek, dlatego dostosuj go do swoich możliwości oraz unikaj nadmiernej ekspozycji na światło i hałas. Czasem lepiej zrezygnować z rockowego koncertu na rzecz lepszego samopoczucia.