Co to jest team building?

Team buiding – dosłowne tłumaczenie to budowanie zespołu. Jak sama nazwa wskazuje jest to proces, który ma na celu scalenie tworzących go elementów. Elementem w zespole jest każdy człowiek w nim uczestniczący. Każdy jest jednakowo ważny i wartościowy, bez względu na to jakie zajmuje stanowisko i jakie ma doświadczenie. Budowanie zespołu to bowiem maksymalizacja efektywności działań wspólnych i każdej osoby będącej jej częścią. Team building pomaga w odkryciu w każdej osobie najbardziej efektywnych cech, które pozwolą najlepiej funkcjonować firmie. Jednocześnie wspiera indywidualność osób w niej pracującej.

Rodzaje team buildingu

Team building może być prowadzony w formie zdalnej – online, stacjonarnie w miejscu pracy lub wyjazdowo. To idealna propozycja na kilkudniowe wypady integracyjne lub nawet kilkugodzinne eventy. Przykładami gier i zabaw w ramach team building są między innymi: PIXEL Game (uczestnicy wcielają się w rolę witrażystów), Forecast 2030 (planowanie przyszłości fikcyjnej firmy), Quiz Challenge (odpowiedzi na pytania dotyczące samej firmy lub ogólnie pracy w grupie), Gala Oskarowa (wybieranie spośród grupy osób w danych kategoriach) i wiele innych. Ważne, by w wybranej propozycji wzięło jak najwięcej zainteresowanych osób. Wówczas zabawa jest znacznie lepsza, a efekty bardziej miarodajne.

Kiedy warto wdrożyć proces team buildingu?

Proces team buildingu można wdrożyć w wielu sytuacjach. Zarówno zespół, który zna się od lat i pracuje na stałych zasadach, jak i zespół rozpoczynający dopiero wspólną drogę, czy też zespół, w którym z różnych powodów część lub całość członków ma trudność w znalezieniu porozumienia i ciągle dochodzi do mniejszych lub większych konfliktów – każdy z nich może sięgnąć po wsparcie jakim jest team building. Dla każdego zespołu będzie to połączenie możliwości integracji i lepszego poznania siebie nawzajem. Poza tym jest to odkrycie mocnych i słabych punktów oraz pomoc w podjęciu decyzji o utrzymaniu lub przeorganizowaniu dotychczasowego sposobu działania. Na tym, co przyniesie udział zespołu w grze w ramach team building skorzysta zarówno firma, jej szef, jak i każda z uczestniczących osób.

Co daje team building?

Team building to potężne narzędzie łączące osoby w firmie w zgrany zespół. Nie wszyscy muszą się lubić prywatnie, ale – dla wspólnego dobra – warto by podjąć współpracę na polu zawodowym w celu maksymalnej optymalizacji sił do osiągnięcia stawianych celów. Dla zespołu, który jest już zgrany udział we wspólnej integracji ma efekt scalający i upewniający, że podejmowane decyzje czy działania są słuszne. Motywacja wzrasta jeszcze bardziej i daje przysłowiowego „kopa” do pracy. Dla zespołu, który od niedawna pracuje razem i nie ma jeszcze ustalonej struktury team building to świetna możliwość poznania mocnych stron i obszarów do rozwoju u siebie i współpracowników. Dla zespołu skonfliktowanego udział w zabawach może być miejscem upustu nagromadzonych emocji i w zdrowy sposób ich rozładowania, bez krzywdzenia kogokolwiek. W każdej sytuacji team building pozwala na scalenie i wybranie ścieżki rozwoju zespołu, daje narzędzia poznawcze do lepszego rozeznania sytuacji, motywuje również do pracy i rozwoju firmy (ale także do samorozwoju), Może też dać pole do pokazania ukrytych talentów lub zachowań niepożądanych, które dotychczas były ukryte. W wyniku zabaw w ramach team building można odkryć lidera lub osobę odpowiedzialną za konflikty w firmie. Pozwala to szefowi na wychwycenie nowych możliwości dla firmy i w razie potrzeby przeprowadzenie stosownych reorganizacji.

Dowiedz się więcej na pracowniagier.com