Jazdy doszkalające – kiedy warto z nich skorzystać?

Egzamin na prawo jazdy tuż tuż? Jednak sam kursant nadal nie czuje się zbyt pewnie za kółkiem? Dopóki jest jeszcze możliwość, warto umówić się na jazdy doszkalające! To nie jedyna opcja, kiedy można umówić się a instruktorem na dodatkowe spotkanie. Warto sprawdzić kiedy i dlaczego warto umówić się na dodatkowe jazdy, które będą pomocne w podszlifowaniu umiejętności.

Dodatkowe lekcje za kółkiem

Podstawowy kurs na kategorię B dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną. O ile z samą teorią zdecydowana większość osób nie ma problemu, o tyle gorzej, jeżeli chodzi już o praktykę. Podstawowy kurs przewiduje trzydzieści godzin lekcji spędzonych za kółkiem. Dla zdecydowanej większości osób, jest to zbyt mała ilość godzin, aby móc opanować wszystkie niezbędne umiejętności kierowcy.

Przystępując do egzaminu na prawo jazdy, kierowca musi czuć się na tyle pewnie, aby nie stanowić zagrożenia dla innych osób, jakie razem z nim będą znajdować się w ruchu. Tylko dzięki wielokrotnym lekcjom pod okiem doświadczonego instruktora, będzie można zdobyć odpowiednią wiedzę oraz pewność, że poruszanie się po mieście (nie tylko na egzaminie!) nie będzie stanowić dla przyszłego kierowcy problemu.

Tak, jazdy doszkalające związane są z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak opłacalne – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt zdania egzaminu za pierwszym razem. Wielokrotne zdawanie egzaminu również ciągnie za sobą dodatkowe koszty, dlatego lepiej wykupić dodatkowe lekcje, mając pewność co do tego, jak ktoś czuje się za kierownicą.

Jak dawno już nie jeździłem?

Tak, wiele osób ma tendencję do tego, aby zaraz po ukończeniu osiemnastego roku życia, zapisać się na kurs, zdać go z pozytywnym wynikiem i…odłożyć prawo jazdy do szuflady. Dlaczego? Nie wszyscy bowiem mają swój samochód, aby móc na co dzień trenować umiejętności. Prawo jazdy wyjmują do użytku po kilku, a czasem kilkunastu latach.

Tylko że po tylu latach wiele osób czuje się niepewnie, nie do końca wiedząc, jak też należy posługiwać się samochodem. Rzecz jak najbardziej normalna. Kiedy skorzystać z jazd doszkalających? Kiedy ktoś nie czuje się pewnie za kółkiem, pomimo faktu posiadania uprawnień.

Dodatkowe godziny lekcyjne nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla kursantów. To także możliwość odświeżenia swoich umiejętności, jeżeli ktoś faktycznie nie miał przyjemności dawno siedzieć za kółkiem. Kilka takich spotkań na pewno pozwoli przypomnieć sobie wszystko, dzięki czemu z całą pewnością będzie można potem samodzielnie poruszać się po mieście samochodem.

Odebrane prawo jazdy

Policja była nieugięta, odbierając prawo jazdy za przekroczoną prędkość? Tak zdarza się w wielu przypadkach. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby ukarane zrozumieją, że to nie tylko fanaberia, ale troska o innych kierowców, pieszych znajdujących się na drodze.

Na szczęście, prawo jazdy można odzyskać – o ile ktoś odbędzie dodatkowe jazdy doszkalające. Tak, niekiedy można spotkać się z takimi wymogami, które umożliwiają odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Zalety dodatkowych godzin lekcyjnych

Jazdy doszkalające mają ogrom zalet. Dzięki temu będzie można poczuć się pewniej za kółkiem, a do tego instruktor będzie miał czas na to, aby zwrócić baczniejszą uwagę na ewentualnie popełniane błędy. Podczas dodatkowych godzin spędzonych za kółkiem, będzie można lepiej poznać miasto. W szczególności takie miejsca, gdzie egzaminatorzy bywają często. Tego typu spotkania dają również możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na samym egzaminie.