Choroby dziąseł – jak można je wyleczyć

choroby dziasel

Krwawienie lub ból dziąseł jest dosyć częstą przypadłością. Zanim problem znacznie się pogłębi, warto udać się do stomatologa po niezbędną pomoc. Czym zajmuje się periodontologia i czemu jest taka ważna?

Zabiegi periodontologiczne

Nasze dziąsła są wyjątkowo ważne, ponieważ dzięki nim zęby mają stabilizację oraz mogą być odpowiednio umiejscowione w żuchwie. Kiedy następuje np. cofanie się dziąseł lub trwa stan zapalny przy dziąsłach, może to powodować późniejsze problemy z zębami.

Zabieg periodontologiczny to kompleksowe leczenie przyzębia, również w przypadku stanu zapalnego. Składa się on z trzech etapów, z czego pierwszym jest faza wstępna dotycząca higienizacji. Na nią składa się m.in. oczyszczanie płytki nazębnej oraz scaling. Dzięki takim zabiegom zmniejsza się ilość kamienia, który osadza się po posiłku lub piciu kawy czy herbaty. Scaling oraz piaskowanie płytki nazębnej warto powtarzać raz na pół roku, by zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł oraz próchnicy.

Druga faza to zabiegi korekcyjne, które mają za zadanie podtrzymujące dziąsła. W tej fazie niezbędne są działania chirurgiczne. Chirurgia periodontologiczna ma na celu wyeliminowanie stanu zapalnego, regenerację tkanek aparatu zawieszeniowego zębów, zapewnienie dostępu do korzeni zębów, poprawę stanu śluzówki oraz dziąseł, kontrolę płytki nazębnej, w tym spłycenie głębokości kieszonek.

choroby  dziasel

W częściowej eliminacji lub przy spłycaniu kieszonki jest stosowany m.in. kiretaż zamknięty, zabiegi płatowe, plastyka dziąsła oraz wyrostka zębodołowego, czy też używanie biomateriałów kościozastępczych, które są niezbędne również przy późniejszym planowaniu implantów zębowych.

Dbałość o dziąsła jest bardzo ważna, ponieważ później można wykonywać zabiegi związane z estetyką zębów, w tym również implanty i mosty. Przy bardzo słabych dziąsłach stosowane są również techniki regeneracji tkanek przyzębia.

Kiedy warto zgłosić się na zabiegi periodontologiczne?

Warto skonsultować się ze stomatologiem, jeśli:

  • czujesz ból podczas nagryzania

  • odczuwasz ból przy piciu zimnych lub gorących napojów

  • widoczne są szyjki zębowe

  • występuje krwawienie z dziąseł

  • występują wychylenia lub wysunięcia zębów

  • widoczny jest obrzęk dziąseł

  • masz nawracające zapalenie dziąseł lub ropnie przyzębowe

Dokładna diagnostyka obejmuje również badania radiologiczne, a także zdjęcie pantomograficzne. Czasem potrzebna jest również tomografia komputerowa CBCT. Ważne jest wykonanie podstawowych badań krwi w celu wyeliminowania podejrzeń o inne schorzenia. Mogą one wpływać na kondycję całego organizmu, w tym dziąseł.

W domowych warunkach również można pomóc sobie eliminować problemy z dziąsłami. Czyść zęby za pomocą szczoteczki do zębów, ale również nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Dbaj o higienę sztućców oraz naczyń. Zmieniaj często szczoteczkę do zębów i kontroluj stan dziąseł u stomatologa. Odpowiednia dieta, higiena jamy ustnej oraz kontrolne wizyty u dentysty na pewno szybko zmniejszą problem oraz pozwolą na łatwą diagnostykę w przypadku wystąpienia głębszego problemu.

Partnerem materiału jest Indexmedica – choroby dziąseł.