Bezpieczne i skuteczne uszczelnienia do przemysłu spożywczego

uszczelki

Uszczelnienia w przemyśle spożywczym muszą spełniać określone wymagania. Jakie uszczelki stosowane są w zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem artykułów spożywczych? Gdzie można je zakupić?

Uszczelki do przemysłu spożywczego – jakie wymogi muszą spełniać?

Przemysł spożywczy obwarowany jest wieloma różnymi normami oraz przepisami. Dotyczą one również stosowanych w zakładach materiałów uszczelniających. Jakie wymagania muszą spełniać uszczelnienia do przemysłu spożywczego?

Przede wszystkim odpowiednie uszczelki stosowane w zakładach spożywczych muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością, aby zapobiegać jej zanieczyszczeniu szkodliwymi substancjami. Dopuszczenie uszczelek do użytku w przemyśle spożywczym muszą potwierdzać odpowiednie certyfikaty, na przykład FDA.

Ponadto uszczelnienia do przemysłu spożywczego – https://www.kragum.com.pl/uszczelnienia-do-przemyslu-spozywczego muszą spełniać również odpowiednie wymogi pod kątem warunków pracy. Uszczelki muszą być przystosowane do pracy w określonych warunkach temperaturowych – niskich i wysokich temperaturach, a także powinny być odporne na działanie czynników chemicznych.

Rodzaje uszczelnień dla przemysłu spożywczego

W przemyśle spożywczym wykorzystuje się różne rodzaje uszczelnień, do których zaliczane są między innymi:

  • Uszczelki pierścieniowe, oringi – uszczelki w kształcie pierścieni, które ze względu na swoją budowę charakteryzują się wysokim stopniem szczelności.

  • Oringi w otulinie – wyróżniają się zastosowaniem dodatkowej otuliny, która powoduje, że są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

  • Uszczelki płaskie – wycinane z różnych materiałów uszczelniających.

  • Uszczelki profilowe – występują w różnych wariantach profili, są najczęściej umieszczane na brzegach drzwi, aby zapewnić właściwą szczelność.

Pod kątem stosowanych materiałów uszczelnienia do przemysłu spożywczego bardzo często są produkowane z tworzyw elastomerowych, między innymi z silikonu. Również są one wykonane z materiałów jak PTFE – teflon, który charakteryzuje się niskim poziomem tarcia.

Gdzie zakupić uszczelnienia do przemysłu spożywczego?

Obecnie uszczelnienia do przemysłu spożywczego są oferowane przez wielu producentów, dlatego też firmy, które chcą zdecydować się na zakup tego typu materiałów uszczelniających, mogą zapoznać się z różnymi propozycjami.

Z dostępnymi wariantami gotowych uszczelnień można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów. Wybrani z nich mogą również wykonać uszczelnienia do przemysłu spożywczego na indywidualne zamówienie klientów z konkretnych materiałów oraz w określonych wymiarach.