Atrakcje turystyczne i niska cena zachęcają Polaków do odwiedzenia Grecji

Grecja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Tylko w ubiegłym roku ponad 30% z naszych rodaków wybrało Republikę Grecką jako cel wakacyjnej podróży. Co sprawia, że tak chętnie spędzamy urlop w tym kraju? Biuro podróży Rainbow przygotowało raport na ten temat, opierając się na przeprowadzonym niedawno badaniu ankietowym. Wzięło w nim udział ponad 1100 osób.

Wyniki pozwoliły odpowiedzieć m. in. na pytania jak Polacy spędzają czas podczas wakacji w Grecji, jakie atrakcje turystyczne interesują ich najbardziej, które wyspy i miasta odwiedzają najczęściej w trakcie pobytu, a także czy chętniej wybierają wyjazd na własną rękę czy z biurem podróży. 53% osób biorących udział w badaniu ankietowym odwiedziło Grecję trzy i więcej razy, 20% osób było w tym kraju dwukrotnie, zaś 27% odwiedziło go tylko jeden raz.

Raport opublikowany na stronie R.pl znajdziemy pod tym adresem:
https://r.pl/do-pobrania/raporty/wyjazdy_polakow_do_grecji_raport_RAINBOW.pdf

Przez wyspy po kontynent

Ponad połowa respondentów (53%) podczas podróży do Grecji zwiedziła zarówno kontynent, jak i co najmniej jedną wyspę. 36% osób obrało za cel podróży tylko część wyspiarską, zaś niewiele ponad 10% zwiedzało wyłącznie stały ląd. Najczęściej odwiedzane wyspy to Kreta, która stanowiła cel podróży 58% osób, następnie Rodos, Zakynthos oraz Korfu (powyżej 35% odpowiedzi każda), a także Santorini, którą wybrał co czwarty ankietowany. Jedynie 13% osób zadeklarowało, że podczas swojego pobytu w Grecji nie odwiedziło żadnego większego miasta.

Wśród najpopularniejszych miast, chętnie odwiedzanych przez polskich turystów, na pierwszym miejscu znalazła się grecka stolica – Ateny. Drugim najchętniej odwiedzanym miastem okazał się być Heraklion, następnie Saloniki.

Zwiedzanie i plażowanie – to lubią Polacy

86% ankietowanych wybrało wypoczynek na plaży jako najbardziej atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. 82% z nas chętnie udaje się na zwiedzanie zabytków, zaś 65% wybiera wycieczki z przewodnikiem. Niewiele mniej (62%) chętnie wybiera się w rejsy statkiem lub promem. Wypoczynek na terenie hotelu jest najbardziej atrakcyjną opcją dla 41% ankietowanych.

Wśród innych, dość często powtarzających się odpowiedzi, znalazły się: nurkowanie, żeglowanie, przejażdżki rowerowe i piesze wędrówki po okolicy, połączone ze smakowaniem regionalnej kuchni i zakupowym szaleństwem.

Bogata oferta atrakcji turystycznych i niska cena

Liczne atrakcje turystyczne, w połączeniu z niską ceną wyjazdu oraz bliską odległością od Polski przemawiają za wyborem Grecji jako kraju, w którym Polacy chcą spędzać wakacje. Wśród innych, często pojawiających się odpowiedzi znalazły się między innymi: smaczne jedzenie, przyjazna atmosfera, mili i gościnni ludzie, poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancja dobrej pogody, piękne krajobrazy i ciepła woda. Co trzeci Polak jest skłonny przeznaczyć do dwóch tysięcy złotych per osoba na ośmiodniowy pobyt w Grecji. Największą kwotę na taką wycieczkę (powyżej 2501 zł na członka rodziny) są w stanie przeznaczyć osoby między 35. a 44. rokiem życia. Co trzecia osoba w tym przedziale wiekowym zdecydowałaby się na taki wydatek.

Jeśli Grecja, to All Inclusive

Zdecydowana większość Polaków wybiera wakacje z Grecji zorganizowane przez biura podróży – blisko 82% respondentów. Wśród osób, które odwiedziły Grecję za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive, z czego 60% zaznaczyło, że decydowało się na tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 25% prawie za każdym razem. Wyniki pokazały, że 35% wszystkich osób odwiedzających Helladę choć raz wybrało wyjazd w opcji Last Minute, z czego prawie 36% decydowało się na skorzystanie z możliwości wyjazdu na ostatnią chwilę prawie za każdym razem, 29% zawsze, a 34% rzadko.


Notka prasowa