Anoreksja u seniora

Anoreksja

Anoreksja bardzo często jest kojarzona jako choroba dotykająca młodych ludzi, a w szczególności kobiety. Może ona jednak stanowić również problem dla osób w podeszłym wieku. W ich przypadku przyczyny anoreksji są jednak zgoła inne. Inaczej również oni odczuwają przebieg choroby i w odmienny sposób przebiega ich leczenie.

Anoreksja u osób starszych – przyczyny i objawy

Jedną z przyczyn występowania anoreksji u osób dorosłych, jest po prostu jadłowstręt. Niekiedy ma on charakter nawrotowy. Choć wielu osobom udaje się pokonać anoreksję we wczesnych latach życia, w podeszłym wieku choroba może znów ich zaatakować i tak niestety się zdarza.

Najczęściej obserwowaną anoreksją u osób starszych, jest jednak tzw. anoreksja wieku podeszłego. Wiąże się ona przede wszystkim z tym, iż u osób starszych zmniejsza się znacząco zapotrzebowanie energetyczne. Tym samym zmniejsza się również łaknienie. Poza tym w organizmach osób starszych zwiększa się ilość leptyny, która ma wpływ na hamowanie apetytu. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Mnóstwo osób w podeszłym wieku ma także problem z zaparciami, co może ich skutecznie odstręczać od spożywania pokarmów. Poza tym zaburzają się również ich czynności żołądka, często cierpią na choroby psychiczne, mają problemy z ciągłymi biegunkami itp.

Objawami anoreksji zazwyczaj są : redukowanie ilości spożywanych posiłków, skarżenie się na bóle związane z układem pokarmowym czy też po prostu brak zamartwiania się, znaczną utratą wagi. Rzadko objawem jest dążenie do idealnej sylwetki i obsesyjne odchudzanie się.

Anoreksja u seniora – możliwe konsekwencje

Konsekwencjami anoreksji u osób starszych jest między innymi znaczne osłabienie odporności, w związku z niedostarczaniem do organizmu odpowiednich ilości substancji odżywczych. Poza tym sprzyja również to osteoporozie czy też zaburzeniom rytmu serca. – źródło: https://zdrowiewformie.pl

Anoreksja w podeszłym wieku może zatem dla seniora być szczególnie niebezpieczna. Zdecydowanie jest ona w stanie przyspieszyć zgon takiej osoby.

Jak leczyć anoreksje u osób starszych?

W przypadku osób starszych, leczenie bardzo często opiera się na tym, aby wykluczyć leki, które mają wpływ na zaburzenia odżywiania. Mogą one wywoływać chociażby biegunki, przez które senior obawia się jeść. Poza tym bardzo ważne jest również atrakcyjne podawanie potraw takim osobom oraz lepsze ich doprawianie. Osoby starsze bardzo często mają gorszy węch oraz zaburza się ich smak. Dlatego atrakcyjność niektórych potraw w ich oczach może maleć. Warto zatem dbać o to, aby z punktu widzenia psychologicznego, mieli oni chęć na zjedzenie danej potrawy.