5 substancji, dzięki którym spłycisz zmarszczki

zmarszczki

Znajdziesz je w dobrej jakości kremie, serum lub masce do twarzy. Niektóre z nich występują w żywności, dlatego warto wzbogacić o nie codzienną dietę. Te kilka substancji może realnie wpłynąć na wygląd skóry dojrzewającej poprzez spłycenie zmarszczek, ujędrnienie i nawodnienie cery.

Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest pękanie oraz wiotczenie wiązań kolagenu i elastyny, które osłabiają się z wiekiem i w wyniku oddziaływania różnych czynników (stres, promieniowanie słoneczne, uboga dieta, palenie papierosów, alkohol). W skórze zachodzi też glikacja, fizjologiczny proces, którego efektem jest powstawanie AGE – produktów oksydacyjnych, przyśpieszających starzenie się skóry. Te 5 substancji to niezbędny zestaw do walki z postępowaniem zmarszczek.

Kwas hialuronowy

Występuje w naszej skórze w formie soli sodowej (hialuronianu sodu) i należy do grupy polisacharydów. To substancja, którą mają w sobie wszystkie organizmy żywe. Kwas hialuronowy odpowiada za elastyczność i nawilżenie skóry, ale jest też obecny w ścianach naczyń krwionośnych, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej.

Niestety z wiekiem jego ilość maleje i trzeba go sobie dostarczać w kosmetykach lub suplementach diety o sprawdzonych suplementach i kremach przeczytasz na https://healthnbeauty.pl/. Stosowany w kosmetykach przynosi skórze ukojenie, odświeżenie i maksymalne nawilżenie. Łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Naturalnie jest składnikiem macierzy międzykomórkowej, czyli przestrzeni w skórze, gdzie może regulować ilość wody.

Kolagen roślinny

Jest to zestaw aminokwasów roślinnych, które naśladują układ aminokwasów obecnych np. w kolagenie morskim. Powstaje na bazie roślin takich jak pszenica czy kukurydza. Dostępny jest też kolagen na bazie drożdży. Kolagen roślinny jest zamiennikiem kolagenu zwierzęcego, ma właściwości nawilżające i wygładzające.

Witaminy

Duże znaczenie dla zdrowia i kondycji skóry ma witamina C (kwas askorbinowy), która bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. Jej działanie wzmacnia się w obecności wyciągów z roślin oraz witaminy E. Także witamina E (tokoferol) ma zbawienne działanie na skórę – ochrania ją, natłuszcza i silnie nawilża. Z kolei witamina A (retinol) wzmacnia profliferację komórek skóry i stymuluje je do produkcji kolagenu. Wszystkie wymienione witaminy zaliczamy ponadto do antyoksydantów, które redukują nadmiar wolnych rodników w skórze i opóźniają dzięki temu proces jej starzenia się. Ważna dla zdrowia i wyglądu skóry jest też witamina B3.

Koenzym Q10

Substancja pochodzenia organicznego, która uczestniczy w procesie oddychania komórkowego w całym naszym organizmie. Jest dobrym antyoksydantem, doskonale natlenia skórę i ma właściwości antynowotworowe. Można stosować ją w kremie lub w diecie, np. jedząc ryby czy zielone warzywa.

Peptydy

Wiemy, że peptydy mają skuteczne właściwości przeciwstarzeniowe, choć nie poznano jeszcze dokładnie mechanizmu ich działania. Prawdopodobnie wpływają na produkcję kolagenu i elastyny poprzez stymulowanie macierzy pozakomórkowej. Warto szukać ich w składzie kremów.