5 ciekawostek na temat plexi ekstrudowanego

plexi ekstrudowane

Plexi ekstrudowane to materiał, który zyskuje na popularności w coraz większej liczbie zastosowań. Właśnie dlatego warto poznać trochę więcej informacji na jego temat. W tym artykule przedstawiamy pięć ciekawostek dotyczących tej niezwykłej substancji.

Wytwarzanie plexi ekstrudowanego

Proces wytwarzania plexi ekstrudowanego polega na przetworzeniu granulatu akrylowego przez podgrzewanie, a następnie wprowadzenie go do formy pod wpływem ciśnienia. Tutaj już można dostrzec pierwszą ciekawostkę – w przeciwieństwie do płytek pleksi litej, które są produkowane metodą odlewania, plexi extrudowane powstaje w wyniku tzw. ekstruzji. Jest to proces technologiczny stosowany głównie w przemyśle tworzyw sztucznych, który pozwala na precyzyjne formowanie materiałów.

Plexi ekstrudowane cechuje się wysoką jakością i jednolitością powierzchni oraz doskonałą przejrzystością zbliżoną do szkła. Ponadto, jest to materiał bardzo elastyczny i lekki, co ułatwia jego obróbkę i transport. Kolejną zaletą jest duża odporność na promieniowanie UV i wpływ czynników atmosferycznych – można je więc z powodzeniem stosować na zewnątrz, np. w reklamie czy dekoracjach.

Możliwości zastosowania

Ze względu na swoje właściwości, plexi ekstrudowane znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Przykładami są konstrukcje reklamowe, tablice informacyjne czy osłony maszyn przemysłowych. W ostatnich latach coraz częściej można spotkać także meble i akcesoria wnętrzarskie wykonane z tego materiału. Warto również wspomnieć, że plexi ekstrudowane jest często stosowane w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji lamp, szyb oraz innych elementów pojazdów.

Ostatnią ciekawostką dotyczącą plexi ekstrudowanego jest fakt, że jego obróbka jest stosunkowo prosta. Materiał ten może być cięty, frezowany, gięty czy klejony, a także poddawany obróbce cieplnej. Dzięki temu istnieje wiele możliwości kształtowania go według indywidualnych wymagań klientów. Dodatkowo, świeże cięcie plexi można łatwo polerować, co pozwala na uzyskanie efektu połysku zbliżonego do szkła.