Z czego zbudować garaż?

budowa garazu

Garaż jest niezbędnym elementem naszej codzienności, gdyż pozwala na przechowywanie samochodu oraz innych przedmiotów, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Współczesne garaże mają różnorodne formy i są tworzone z różnych materiałów. W tym artykule opisane zostaną dwa główne rodzaje garaży: murowane oraz stalowe. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów oraz jakie mają zalety i wady.

Garaże murowane – charakterystyka

Garaże murowane cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Budowane są przede wszystkim z cegły lub bloczków betonowych. Wybierając materiał na mur, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak odporność na wilgoć, izolacyjność termiczną oraz wytrzymałość mechaniczną.

  • Cegła jest materiałem trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Garaż murowany z cegły będzie dobrze chronił przed chłodem, wilgocią oraz hałasem. Ponadto cegła daje możliwość tworzenia indywidualnych, niestandardowych rozwiązań architektonicznych.
  • Bloczki betonowe to kolejny popularny materiał stosowany przy budowie garaży murowanych. Są one łatwe w montażu, a ich cena jest przystępna dla większości inwestorów.

Garaże murowane mają także swoje wady. Budowa takiego garażu jest czasochłonna i może być droższa niż opcje alternatywne. Ponadto konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń oraz przestrzeganie przepisów budowlanych.

Garaże stalowe – charakterystyka

Garaże stalowe to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Są one wykonane z profili stalowych oraz blach trapezowych lub warstwowych.  Stal to materiał o dużym współczynniku wytrzymałości, dzięki czemu konstrukcje stalowe są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne oraz korozję. Dodatkowo garaże stalowe są proste w montażu, co pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz obniżenie jej kosztów.

Warto również zwrócić uwagę na łatwość utrzymania czystości oraz brak konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych. Garaże stalowe od producenta P.P.H.U. AND Sp. z o. o. są także bardziej elastyczne w kwestii aranżacji przestrzeni. Można je dowolnie powiększać, zmieniać ich kształt czy przeznaczenie. Warto jednak pamiętać, że garaże stalowe mają również swoje wady. Ich izolacyjność termiczna oraz akustyczna jest niższa niż w przypadku garaży murowanych. W celu poprawy komfortu korzystania warto zainwestować w dodatkowe ocieplenie oraz wygłuszenie.