Wysokie ciśnienie: objawy, zagrożenia, jak obniżyć ciśnienie?

Podwyższone ciśnienie krwi, zwane też nadciśnieniem tętniczym, jest przypadłością, z którą zmaga się wiele osób. Czym się ono objawia? Co jest jego przyczyną? W jaki sposób skutecznie obniżyć ciśnienie, by znalazło się ono w granicach normy?

Czym objawia się nadciśnienie tętnicze?

Każdy z nas miewa chwile, kiedy nasze ciśnienie skacze powyżej normy – zazwyczaj dzieje się tak w momencie silniejszych przeżyć, stresu czy nerwów. Wówczas oblewa nas pot, serce zaczyna bić szybciej i czujemy się źle. Wszystko to jednak mija stosunkowo szybko i nie wiąże się z większym zagrożeniem – co innego w przypadku nadciśnienia tętniczego, które stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Tym bardziej że może się ono rozwijać przez wiele lat, nie dając żadnych widocznych objawów lub są one na tyle specyficzne, że przypisujemy je do innych schorzeń i przypadłości.

Warto jednak wiedzieć, co może świadczyć o nadmiernym podwyższeniu ciśnienia, a zalicza się do tego między innymi: uczucie ucisku w głowie, zawroty, zmęczenie, krwawienie z nosa, zaburzenia snu, nerwowość, łomotanie serca, a także duszności. Gdy zauważymy podobne dolegliwości, warto sprawdzić swoje ciśnienie, a jeżeli do podobnych przypadków dochodzi często – najlepiej zgłosić się do lekarza.

W jaki sposób obniżyć wysokie ciśnienie?

Sposobów na nadciśnienie jest wiele, choć ich skuteczność będzie zależała od tego, jak poważne są nasze problemy zdrowotne. O tym, jak obniżyć ciśnienie dowiesz się z artykułu na teleexpress.pl, gdzie można przeczytać o naturalnych metodach radzenia sobie z tą przypadłością. Najczęściej wymienia się tutaj ruch, odstawienie używek, zdrową dietę (mniej soli, więcej ryb, ziół i produktów z potasem), a także właściwy odpoczynek i relaks. W wielu przypadkach konieczne jest także branie leków na nadciśnienie, które zleca lekarz specjalista. Warto pamiętać jednak o tym, by leczenie farmakologiczne łączyć także ze zdrowym trybem życia, dzięki temu znacząco zminimalizuje się zagrożenie gwałtownego wzrostu ciśnienia w przyszłości.

Jak zapobiegać skokom ciśnienia?

Przede wszystkim istotny będzie zdrowy tryb życia, do którego zalicza się zarówno prawidłowa dieta, jak i odpowiednia dawka wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że na nadciśnienie szczególnie narażone są osoby z nadwagą i otyłością, odżywiające się niewłaściwie, mało aktywne, a także sięgające po używki. Często zdarza się także nadciśnienie ciążowe, jak również ryzyko rośnie wraz z wiekiem (częściej problemy mają osoby starsze), dlatego tym bardziej powinno się zacząć o siebie dbać i być wyczulonym na pojawiające się objawy, by móc szybko zareagować.

Jakie są zagrożenia nadciśnienia tętniczego?

Niestety, ale nadciśnienie tętnicze krwi jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Według badań cierpi na nie już co trzeci Polak i niestety jest ono jedną z głównych przyczyn zgonów. Nieleczone wysokie ciśnienie może doprowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału serca, jego niewydolności, a także do udaru mózgu. Często może pojawić się też pogorszenie wzroku, a także niewydolność nerek. Innymi słowy, ignorując skoki ciśnienia, narażamy własne życie. Mając to na uwadze, pilnujmy, by nasz tryb życia, był w stanie zapobiec poważnym problemom.