Wybór pierwszej butelki do karmienia to nie lada wyzwanie. Z tym poradnikiem sobie poradzisz

butelka dla dziecka

Dobór odpowiedniej butelki do karmienia nie jest prosty. W sieci znajdziesz mnóstwo różnych rodzajów, pojemności, firm czy zestawów. Który będzie najlepszy? Doradzamy, odpowiadamy na wszystkie pytania! Po przeczytaniu tego poradnika nie będziesz miała już żadnych wątpliwości!

butelka dla dziecka

Butelka Medical Lovi 150ml + smoczek

Jaka butelka dla noworodka?

Pierwsza butelka dla noworodka powinna być nie tylko bezpieczna, ale i wygodna. Przeróżne butelki do karmienia znajdziesz w sklepie BabyBoom. Bez problemu dopasujesz odpowiedni produkt do wieku i potrzeb swojego dziecka. Pamiętaj, że tego typu gadżet przydaje się nie tylko dla mam, które karmią maluszki mlekiem modyfikowanym, ale również dla kobiet, które zdecydowały się na karmienie piersią. Pierwsza butelka do karmienia powinna być jednak dobrze przemyślana. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Materiał

Upewnij się, że butelka nie zawiera bisfenolu A. Jest to niebezpieczna substancja, która nie powinna występować w produktach, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem. Oczywiście butelki do karmienia bez tej substancji to już praktycznie standard, jednak mimo wszystko zwracaj na to szczególną uwagę.

Masz do wyboru dwie opcje — butelka plastikowa lub szklana. Wybór pozostawiamy tobie. Szklane butelki są bardziej ekologiczne, łatwiejsze w czyszczeniu. Plastikowe jednak nie pękną po upuszczeniu ich na podłogę czy ziemię.

  • Rozmiar i wiek

Oczywiście czynnikiem, który ma największy wpływ na dobór odpowiedniej butelki, jest wiek dziecka. Jaka będzie najlepsza butelka dla noworodka? Zwróć szczególną uwagę na rozmiar. Małe dziecko nie je dużych posiłków, zatem butelka o pojemności do 120 ml spokojnie mu wystarczy. Dopiero z czasem możecie przejść na większe, np. 240 ml czy nawet i 300 ml. Dla starszaków poleca się już kubki niekapki czy bidony.

  • Kształt

Kolejny istotny aspekt to kształt. Butelka do mleka powinna być myta, dezynfekowana i sterylizowana po każdym użyciu. Unikaj więc butelek o finezyjnych, nietypowych kształtach. Jest to siedlisko bakterii, zarazków i resztek pokarmu. Im prostszy kształt, tym łatwiej będzie ci zadbać o czystość.

Nie zapomnij o najważniejszym — smoczek

Zakup butelki do karmienia to wyzwanie? Poczekaj na wybór odpowiedniego smoczka. Pamiętaj, że to on odgrywa główną rolę. Powinien do złudzenia przypominać wyglądem, kształtem, rozmiarem i w miarę możliwości fakturą pierś matki. Dzięki temu nie zaburza się naturalny odruch ssania u maluszka i nie będziesz musiała męczyć się z przestawianiem dziecka z piersi na butelkę, a będziesz mogła stosować te dwie metody karmienia zamiennie. Smoczek powinien być dopasowany do wieku. Zbyt duży nie tylko utrudni podawanie pokarmu, ale i może prowadzić do wady zgryzu czy problemów z oddychaniem.

butelka dla dziecka

Smoczek do butelki do nauki ssania Medela Calma

Smoczek podobnie, jak butelka do mleka, powinien być myty i sterylizowany po każdym użyciu. Należy wymieniać smoczki co około 3 miesiące. Przed podaniem mleka zalecamy jednak dokładnie sprawdzić zarówno smoczek, jak i butelki do karmienia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, pęknięcia czy też resztki pokarmu niemożliwe do usunięcia, niezwłocznie wymień cały komplet na nowy. Pamiętaj, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Jesteśmy pewni, że teraz wiesz już, czego szukać w sklepach. Wybór jest na tyle duży, że nie musisz się ograniczać. Znajdziesz butelki w różnych kolorach, rozmiarach, kształtach czy nawet z przepięknymi grafikami np. w gwiazdy. Śmiało, szalej! Bez problemu dopasujesz butelkę do innych akcesoriów czy gadżetów, które posiadacie już w swoim domu.