Wady refrakcji – na czym polegają?

wady refrakcji

Wady refrakcji to dość częsta przypadłość u osób zgłaszających problemy z jakością widzenia. Może objawiać się niewyraźnym obrazem czy trudnościami w skupianiu wzroku na jednym punkcie, choć to tylko kilka z niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o problemach z prawidłową refrakcją w oku. Zatem czym są wady refrakcji i czy można je leczyć?

Czym są wady refrakcji?

Refrakcja to zjawisko załamywania się światła, do którego nieustannie dochodzi w ludzkim oku. W oku miarowym, czyli z medycznego punktu widzenia zdrowym, światło wpadając do oka przechodzi przez kolejne elementy jego budowy, aby na etapie końcowym móc skupić się na siatkówce. To właśnie wtedy uzyskujemy prawidłowy obraz bez zniekształceń, którego nie widzą osoby z wadami refrakcji. W ich przypadku światło, zamiast skupiać się dokładnie na siatkówce, kumuluje się tuż przed nią lub za nią, czego konsekwencją są problemy z ostrością widzenia.

Wady refrakcji oka – przyczyny

Powody, dla których zmagamy się z upośledzeniem procesu refrakcji w oku może jednoznacznie określić tylko specjalista. Można jednak wyróżnić kilka niekorzystnych czynników, które generują problem z ostrością widzenia. Przyczyn można upatrywać w anatomicznej budowie oka, zwłaszcza gdy gałka oczna jest za długa lub za krótka. W takich przypadkach światło „mija się” z siatkówką, przez co widziany obraz jest niewyraźny. Wady refrakcji to także skutek nieco zakrzywionej powierzchni rogówki. Niesymetryczna krzywizna powoduje problemy ze skupianiem się światła na siatkówce, przez co zmagamy się z wadą wzroku. Co ciekawe, dysfunkcje oczu w zakresie prawidłowego załamywania światła powstają też jako efekt naturalnych procesów starzenia się soczewki, co powszechnie nazywamy starowzrocznością (prezbiopią).

Wady refrakcji i ich rodzaje

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów wad wzroku, które ściśle związane są z wadami refrakcji oka. Do najczęściej diagnozowanych przez okulistów i optometrystów zaliczamy:

  • krótkowzroczność, czyli nieprawidłowe widzenie z daleka,

  • dalekowzroczność (nadwzroczność), czyli nieprawidłowe widzenia z daleka i z bliska,

  • astygmatyzm, czyli zniekształcenie obrazu widzianego,

  • starowzroczność (prezbiopia), czyli problemy z widzeniem z bliska (z czytaniem, pisaniem i innymi czynnościami wykonywanymi w bliży).

Każdy z wyżej wymienionych symptomów stano solidną podstawę do wizyty u specjalisty. Brak interwencji z jego strony to nie tylko codzienny dyskomfort, ale i szybsze tempo postępowania problemów ze wzrokiem.

Korekcja wad refrakcji oka

Problemy z widzeniem spowodowane wadami refrakcji można skutecznie niwelować za pomocą odpowiedniej metody korekcji wzroku. Najczęściej stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe o odpowiednich parametrach dla krótkowidzów, dalekowidzów, astygmatyków czy osób z prezbiopią. Warto wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające naszemu stylowi życia, a także predyspozycji zdrowotnych. W niektórych przypadkach korekcja wzroku może się odbywać się tylko udziałem okularów, gdy do noszenia szkieł kontaktowych występują poważne przeciwwskazania.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!