Pobieranie i wysyłanie danych – jak sprawdzić prędkość Internetu?

Prędkość downloadu i uploadu to najważniejsze parametry łącza internetowego. Na co mają wpływ? Jak sprawdzić prędkość pobierania i wysyłania danych? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Prędkość łącza to podstawowy parametr, który powinieneś wziąć pod uwagę, porównując oferty dostawców Internetu. W materiałach promocyjnych operatorzy informują o prędkości pobierania danych (download) oraz prędkości wysyłania danych (upload). Na czym polega różnica?

Dla zdecydowanej większości użytkowników prędkość downloadu ma zdecydowanie większe znaczenie niż prędkość uploadu. Gdy odwiedzasz strony internetowe, ściągasz pliki z chmury czy oglądasz filmy na platformach streamingowych, na Twoje urządzenie pobierane są dane z zewnętrznego serwera. Im wyższa jest prędkość downloadu, tym mniej czasu zajmuje załadowanie filmu on-line czy pobranie pliku. Jaki Internet umożliwia wygodne korzystanie z multimediów? Zalecana prędkość do oglądania filmów na Netflixie to 5,0 Mb/s (jakość HD) lub 25 Mb/s (jakość Ultra HD). Podobne wartości znajdują się w oficjalnych zaleceniach dla serwisu YouTube.

Prędkość uploadu jest z kolei istotna, gdy dane z Twojego urządzenia przesyłane są na zewnętrzne serwery. Dzieje się to wtedy, gdy zapisujesz w chmurze kopie plików czy umieszczasz filmy i zdjęcia na portalach społecznościowych. Prędkość uploadu jest niezwykle ważna, gdy udostępniasz wideo w czasie rzeczywistym.

Zarówno prędkość pobierania danych, jak i prędkość wysyłania danych określana jest w megabitach na sekundę (Mb/s) lub gigabitach na sekundę (Gb/s). Jeżeli prędkość wynosi 100 Mb/s, to przesłanie 100 megabitów zajmie sekundę.

Jak sprawdzić prędkość pobierania?

Sprawdzenie prędkość łącza, z którego korzystasz, jest naprawdę proste. Do przeprowadzenia pomiaru prędkości pobierania i wysyłania danych wystarczy przeglądarka internetowa. W sieci bez problemu znajdziesz darmowe narzędzie Speedtest. Pomiaru możesz dokonać za pośrednictwem strony www, nie musisz instalować żadnych dodatkowych programów. Wystarczy, że uruchomisz test – po kilkudziesięciu sekundach otrzymasz dane dotyczące prędkości uploadu i downloadu.

Jeżeli zależy Ci na dokładnym wyniku, przed rozpoczęciem pomiaru zamknij inne karty przeglądarki i wyłącz wszystkie programy, również te, które działają w tle. Upewnij się też, czy w danym momencie system operacyjny lub program antywirusowy nie pobiera aktualizacji. Zadbaj też o to, by do sieci podłączone było tylko jedno urządzenie – to, za pomocą którego wykonujesz test. Warto pamiętać, że z Internetu korzystają nie tylko smartfony i laptopy, ale także telewizory, dekodery cyfrowe i konsole do gier.

Otrzymane wartości mogą różnić się od tych, które deklaruje Twój operator. Na prędkość pobierania i wysyłania ma wpływ wiele czynników – m.in. model karty sieciowej w Twoim urządzeniu i moc sygnału Wi-Fi. Bardziej wiarygodny wynik otrzymasz, gdy pomiaru dokonasz na urządzeniu podłączonym do modemu za pomocą kabla Ethernet.

Internet domowy w TOYA

Szukasz Internetu domowego z wysoką prędkością uploadu i downloadu? Ciekawą ofertę przygotowała TOYA: https://toya.net.pl/internet.

Do wyboru masz cztery możliwości:

  • TOYAnet 100 – download 100 Mb/s, upload 20 Mb/s
  • TOYAnet 300 – download 300 Mb/s, upload 30 Mb/s
  • TOYAnet 500 – download 500 Mb/s, upload 50 Mb/s
  • TOYAnet 1000 – download 1000 Mb/s, upload 60 Mb/s

W TOYA możesz połączyć Internet z innymi usługami: telewizją, telefonem komórkowym i stacjonarnym. Zamówienie możesz złożyć szybko i wygodnie za pośrednictwem strony internetowej.