W jakim stylu urządzić mieszkanie? Trendy aranżacyjne w 2023 roku

wystroj wnetrz

Wybór odpowiedniego stylu aranżacji wnętrza mieszkania to nie lada wyzwanie. W roku 2023 dominują różnorodne trendy, które pozwalają na stworzenie spersonalizowanej przestrzeni, odzwierciedlającej nasze upodobania i potrzeby. Przedstawiamy pięć kluczowych stylów wnętrzarskich, które zyskują coraz większą popularność w Polsce.

Jakie kuchnie są obecnie na czasie?

Japandi – styl, który zdobywa serca miłośników prostoty, minimalizmu i naturalnych materiałów. Charakteryzuje się przede wszystkim stonowaną kolorystyką, z dominacją bieli, szarości i beżu, przełamaną akcentami ciepłego drewna. Wnętrza urządzone w stylu Japandi łączą funkcjonalność z elegancją, stawiając na wysoką jakość materiałów i wykończeń.

W świecie coraz bardziej dbającym o ekologię, również w dziedzinie aranżacji wnętrz można zauważyć rosnące zainteresowanie eko-styłem. W 2023 roku ten trend manifestuje się poprzez wykorzystanie w meble na wymiar naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, czy bawełna, oraz promowanie zrównoważonych rozwiązań, takich jak meble z recyklingu czy oświetlenie LED.

Nostalgia za przeszłością staje się jednym z głównych trendów aranżacyjnych w 2023 roku. Miłośnicy stylów retro i vintage mogą cieszyć się coraz większym wyborem mebli i dodatków inspirowanych minionymi dekadami. W szczególności duże zainteresowanie budzą wnętrza inspirowane latami 60., 70. i 80., charakteryzujące się oryginalnym wzornictwem, intensywnymi kolorami oraz akcentami złota czy miedzi.

Odpowiedź na dominujący do niedawna minimalizm to maksymalizm – styl pełen życia, kolorów i wzorów. W 2023 roku to odważne podejście do aranżacji wnętrz zyskuje coraz więcej zwolenników. Styl ten daje dużą swobodę w łączeniu różnych materiałów, kształtów i dodatków, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wnętrza maksymalistyczne odznaczają się bogactwem wyrazistych barw, tapet z motywami roślinnymi czy zwierzęcymi, a także niebanalnymi detalami, takimi jak rzeźby, obrazy czy ozdobne tekstylia.

Na liście trendów aranżacyjnych na rok 2023 nie mogło zabraknąć stylu monochromatycznego, który wprowadza do wnętrz spokój i harmonię poprzez użycie jednolitej palety kolorystycznej. W przeciwieństwie do klasycznego minimalizmu, styl ten pozwala na większą swobodę w wyborze mebli, szaf na wymiar i dodatków – kluczowe jest jednak utrzymanie wspólnej gamy barw.