W czym światłowód jest lepszy od zwykłego internetu?

praca przy komputerze

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej działań przenosi się do sfery wirtualnej, niezbędne staje się korzystanie z szybkiego i niezawodnego internetu. Do niedawna szerokopasmowe łącza DSL dominowały na rynku, jednak technologia światłowodowa zyskuje coraz większą popularność. W artykule porównamy światłowód z tradycyjnym łączem internetowym i wskażemy, w czym światłowód jest lepszy oraz dlaczego warto rozważyć przesiadkę na tę nowoczesną technologię.

Prędkość łącza

Główną zaletą światłowodowego internetu z telewizją Netia w Poznaniu  jest ich znaczna przewaga pod względem prędkości łącza. Sieci światłowodowe oferują prędkości dochodzące nawet do 1000 Mb/s (megabitów na sekundę), podczas gdy tradycyjne łącza telefoniczne (DSL) czy kablowe (HFC) oferują maksymalnie 250 Mb/s. Oznacza to, że korzystając ze światłowodu, można pobierać pliki, oglądać filmy czy uczestniczyć w wideokonferencjach w znacznie wyższej jakości i bez opóźnień.

Stabilność i niezawodność

Światłowody są również bardziej stabilne i niezawodne niż tradycyjne łącza internetowe. Wynika to z faktu, że transmisja danych w światłowodach opiera się na impulsach świetlnych, a nie na sygnałach elektrycznych, jak to ma miejsce w przypadku kabli miedzianych. Dzięki temu opóźnienia oraz zakłócenia sygnału są minimalizowane. Ponadto światłowody są odporniejsze na warunki atmosferyczne takie jak burze czy silny wiatr, co przekłada się na mniejsze ryzyko przerw w dostawie usług.

Symetryczność łącza

Kolejnym atutem światłowodów jest możliwość korzystania z symetrycznych łączy. Oznacza to, że prędkość pobierania danych jest równa prędkości wysyłania danych. W przypadku tradycyjnego internetu różnica ta jest znaczna, co może utrudniać przesyłanie większych plików czy udział w wideokonferencjach. Dla osób pracujących zdalnie czy korzystających z chmury obliczeniowej, symetryczne łącze może okazać się niezbędne.

Bezpieczeństwo

Światłowody są również bardziej odporne na działanie podsłuchiwaczy i hakerów niż kable miedziane. Jako że transmisja danych odbywa się za pomocą impulsów świetlnych, przechwycenie sygnału jest znacznie trudniejsze niż w przypadku kabli miedzianych. Dzięki temu dane przesyłane przez sieć światłowodową są lepiej zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem.