System ATS — czy to skuteczny sposób na usprawnienie rekrutacji w firmie?

system ats

Przeprowadzanie rekrutacji wymaga nie tylko szeregu kompetencji, ale również odpowiednich narzędzi. System ATS to świetne rozwiązanie, jeśli zależy ci na usprawnieniu tego procesu i osiągnięciu lepszych rezultatów. Na czym polega jego działanie? Sprawdź, z czego wynika innowacyjność tego rozwiązania.

Rekrutacja, niezależnie od tego, ile etapów przewiduje firma oraz stanowiska, na które poszukuje się pracownika, to wymagający proces, którego nie sposób przeprowadzić bez metodycznego podejścia i staranności. W natłoku danych łatwo przegapić kandydatury, które są prawdziwymi perełkami. Ponadto, przeglądanie i kategoryzowanie CV czy wyników zgromadzonych za pośrednictwem formularzy aplikacyjnych bywa pracochłonne i stwarza ryzyko popełnienia błędów.

Takie żmudne zadania warto zautomatyzować — to właśnie umożliwia system do zarządzania rekrutacjami. Taka platforma pozwala usprawnić i usystematyzować proces pozyskiwania pracowników, niezależnie od poziomu jego skomplikowania.

Na szczęście, nie musisz zlecać wykonania osobnego systemu na potrzeby wewnętrzne firmy. Na rynku dostępne jest oprogramowanie do rekrutacji w modelu SaaS (software as a service), z którego możesz korzystać w chmurze w ramach opłacania subskrypcji. Przykładem polskiej marki oferującej tego rodzaju usługi jest Elevatosoftware.com.

W jaki sposób system do zarządzania rekrutacjami usprawnia proces pozyskiwania pracowników?

Oprogramowanie tego rodzaju może usprawnić pracę działu HR na wielu poziomach. Oczywiście, nie zastąpi ono pracowników wyspecjalizowanych w zarządzaniu zasobami ludzkimi. W tym dziale szczególnie istotna jest przecież ludzka interakcja i umiejętności interpersonalne, których trudno oczekiwać od maszyny. Program ATS może jednak ułatwić pracę teamowi HR. W jaki sposób?

#1 Ułatwiona dystrybucja ogłoszeń w różnych kanałach komunikacji

Wystarczy stworzyć jedną treść, którą można następnie wygodnie rozdystrybuować za pośrednictwem systemu ATS. Z poziomu oprogramowania możesz też edytować i zarządzać nią jednocześnie na różnych kanałach. To istotne ułatwienie, zwłaszcza obecnie, gdy dynamicznie rośnie liczba platform dla freelancerów, a oferty pracy publikowane są również w social mediach.

#2 Możliwość zaprojektowania własnego procesu rekrutacji od A do Z

Sprawdzony system rekrutacyjny nie będzie wymuszał na Tobie korzystania z odgórnie przyjętego schematu procesu rekrutacyjnego. Zamiast tego, możesz zaprojektować własny, skrojony pod potrzeby firmy. Liczba i kolejność etapów oraz ich długość — wszystkie te aspekty można określić w ramach projektowania rekrutacji w ATS.

#3 Zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych

Wraz z wprowadzeniem w życie klauzuli RODO, przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych stały się znacznie bardziej restrykcyjne. Uczestnicząc w procesie rekrutacyjnym, kandydat musi wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych — czy to w swoim CV, czy za pośrednictwem potwierdzenia klauzuli w formularzu aplikacyjnym.

Zarządzanie tymi zgodami bez systemu ATS może być żmudne i skomplikowane — program natomiast porządkuje je i sygnalizuje jakiekolwiek braki, których skutkiem mogłoby być bezprawne wykorzystanie danych osobowych.

#4 Porządkowanie danych zebranych za pośrednictwem formularzy aplikacyjnych

Przy dużych rekrutacjach, ilość zgromadzonych danych może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonego HR-owca. System ATS automatyzuje proces ich przetwarzania i umożliwia zastosowanie różnych filtrów, dzięki czemu łatwiej jest wyśledzić prawdziwe talenty w morzu kandydatur.