Środki ochrony roślin — jak wybrać najlepsze?

ochrons roslin

Problemy takie jak chwasty, szkodniki czy choroby roślin mogą pojawić się zarówno w przydomowym ogrodzie jak i profesjonalnym gospodarstwie rolnym. Z tego powodu stosowanie środków ochrony roślin obecnie jest już niemal normą. Zostały one opracowane w taki sposób, aby były bezpieczne zarówno dla człowieka jak i środowiska. Jak jednak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Środki ochrony roślin na chwasty

Środki ochronny roślin w Mońkach na chwasty dzieli się na preparaty układowe i kontaktowe. Te pierwsze wnikają do korzeni i liści rośliny dzięki, czemu przestaje ona rosnąć i zamiera. Tego typu substancje należy stosować jedynie przy bezdeszczowej pogodzie.

Z kolei preparaty kontaktowe jak sama nazwa wskazuje, działają kontaktowo, czyli w miejscu w którym zetkną się z fragmentem chwastu. W odróżnieniu od układowych, w których efekty widać mniej więcej po tygodniu od wykonania zabiegu opryskiwania, tutaj już po paru godzinach można zauważyć, że nadziemna część rośliny zamiera.

Środki ochrony roślin na szkodniki

Szukając środków ochrony roślin na szkodniki mamy do wyboru preparaty gazowe, kontaktowe oraz żołądkowe. Różnią się one między sobą sposobem działania, a także zawartością składników aktywnych. Produkty takie dodatkowo najlepiej jest stosować zamiennie, aby przyszłe pokolenia owadów nie uodporniły się na związki, które są w nich zawarte.

Środki ochrony roślin przeciw chorobom

Wybierając fungicydy, warto zwrócić uwagę na substancję aktywną, która znajduje się w wybranym preparacie. Najczęściej zarówno w profilaktyce jak i doraźnym zwalczaniu chorób pochodzenia grzybiczego, bakteryjnego i wirusowego stosuje się miedź, a także tiofanat metylowy.

Obecnie wybór środków ochrony roślin jest bardzo duży, dlatego każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Dostępne są w formie oprysków i desykantów o działaniu chwastobójczym, owadobójczym czy grzybobójczym. Warto kupować je u zaufanego sprzedawcy, który oferuje bezpieczne produkty.