Rynek pracy w Kaliszu – na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie?

branża it

Kalisz to drugie co do wielkości miasto w województwie wielkopolskim. Na co dzień zamieszkuje je blisko 100 tys. osób. Cały region Kaliski to obszar o wysokiej dynamice rozwoju. Od lat wyróżnia się bardzo niskim poziomem bezrobocia, a także wysokim zapotrzebowaniem na pracowników – zarówno fizycznych, jak i specjalistów. Jakie oferty można obecnie znaleźć na kaliskim rynku pracy?

Stopa bezrobocia w Kaliszu

Kalisz charakteryzuje się wysokim stopniem przedsiębiorczości. Według danych w mieście zarejestrowanych jest blisko 13 000 działalności gospodarczej. Kilka z nich uznawane jest za duży zakłady, zatrudniające około 1000 pracowników. Wśród nich są między innymi firmy z branży lotniczej, spożywczej oraz budowlanej. To jednak nie wszystko. W regionie działa wiele firm zajmujących się między innymi tworzenie nowoczesnego oprogramowania.

Duża liczba przedsiębiorstw, również tych zatrudniających kilkaset osób, sprawia że stopa bezrobocia w Kaliszu od lat jest na bardzo niskim poziomie. W 2019 roku osiągnęła nawet 2 proc. Obecnie wskutek pandemii covid-19 oraz ograniczeniami zatrudnienia w niektórych zakładów, bez pracy jest niewiele ponad 3 proc. mieszkańców Kalisza. Taki wynik dalej plasuje drugie, co do wielkości miasto w Wielkopolsce, w czołówce miejscowości z najniższą stopą bezrobocia w regionie.

Zobacz aktualne oferty pracy w Kaliszu.

Równie niska stopa bezrobocia odnotowywana jest w całym powiecie kaliskim. Jest ona z reguły o kilka punktów dziesiętny niższa niż w samym mieście Kalisz. Wynika to z faktu, że większość zakładów przemysłowych oraz magazynów zlokalizowana jest w pobliskich miejscowościach, które zaliczane są do powiatu Kaliskiego.

Kalisz – jacy specjaliści są poszukiwani?

Struktura branżowa publikowanych ofert pracy w Kaliszu nie różni się znacząco od innych miejscowości w kraju. Tutejsi pracodawcy wykazują wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z branży budowlanej oraz wykończeniowej. W ostatnich miesiącach mocno poszukiwani byli również specjaliści zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi, pracownicy branży IT, a także przedstawiciele zawodów medycznych.

Porównując aktualnie publikowane oferty pracy w Kaliszu z danymi historycznymi, widać wyraźny trend, w którym coraz więcej pracodawcy szukają specjalistów, a mniej pracowników fizycznych. Według ekspertów taka tendencja będzie postępowała również w kolejnych latach.

Kaliski rynek pracy śmiało można określić terminem rynek pracownika. Bardzo niski poziom bezrobocia sprawia, że praca jest na wyciągnięcie ręki i to osoby szukające pracy coraz częściej dyktują warunki pracodawcą, a nie odwrotnie. W praktyce przekłada się to na wzrost średnich wynagrodzeń, co powinno ucieszyć każdego, kto zamierza w najbliższym czasie podjąć pracę w tym regionie.

Może on liczyć na wyższe wynagrodzenie już na starcie – zwłaszcza jeśli porównamy je z wynagrodzeniami z innych części Polski, w którym notowane jest wyższe bezrobocie.