Jak przekonać rodziców do regularnych badań?

Jak przekonać rodziców do regularnych badań?

Zdrowie rodziców jest dla każdego z nas bardzo ważne. Co zrobić, by pomóc im utrzymać dobrą kondycję jak najdłużej? To pytanie, które zadajemy sobie nie raz. Eksperci zalecają zmianę sposobu odżywiania, większą aktywność fizyczną i regularne wykonywanie badań. Najtrudniejszym może okazać się to ostatnie, czyli przekonanie rodziców do odwiedzenia lekarza.

Polacy, pomimo wielu kampanii promujących profilaktykę, badają się zbyt rzadko i bardzo często za późno. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków1 nie wykonujemy podstawowych badań profilaktycznych takich jak pomiar ciśnienia, sprawdzanie poziomu cholesterolu czy cukru we krwi. Aż 80 proc. respondentów nie potrafi wskazać  jaki ma poziom cholesterolu, a 70 proc. poziom glukozy we krwi. Z testu wynika także, że prawie 40 proc. nie wie jakie ma ciśnienie tętnicze krwi. – Pacjenci przychodzą do lekarza najczęściej wtedy, gdy coś już rzeczywiście im dolega. Często zmagają się z bólem kilka tygodni licząc na to, że w końcu kiedyś przejdzie. Kiedy decydują się na konsultację, choroba jest już często w zaawansowanym stadium – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej z Medicover.

Dlaczego się nie badamy?

– Powody, dla których pacjenci rezygnują z badań, to najczęściej brak czasu, utrudniony dostęp do lekarza lub brak zaufania do niego. Poza tym, w naszym społeczeństwie pokutuje jeszcze opinia, że lepiej nie wiedzieć co nam dolega. Nie wykonujemy badań, bo lęk przed diagnozą jest bardzo silny – mówi lek. med. Agnieszka Motyl. Część osób nie udaje się na wizytę do specjalisty, bo nie odpowiada im, że lekarz nie udziela pacjentowi informacji zwrotnej co im dolega. Liczy się również fakt, że na wizytę u specjalisty pacjenci muszą nierzadko czekać miesiącami. Z drugiej strony odwlekanie pójścia na badania, tylko potęguje w nas niepewność i związany z tym stres. Lepiej być świadomym swojego stanu zdrowia, niż pielęgnować przekonanie, że wszystko jest w „porządku”.

Zdrowie po 50-tce i 60-tce

Osoby po 50. roku życia wchodzą w wiek zwiększonego ryzyka chorób cywilizacyjnych. Dlatego w ich przypadku wykonywanie regularnych badań profilaktycznych m.in. w kierunku cukrzycy, osteoporozy, nadciśnienia czy nowotworu piersi lub prostaty, jest niezwykle istotne. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na wyleczenie a w przypadku chorób przewlekłych zapobiega rozwojowi powikłań. – Badania pokazują, że regularne konsultacje z internistą, urologiem, ginekologiem, kardiologiem czy okulistą pomagają szybko wykryć typowe choroby dla kobiet po 50. roku życia, w tym wiele nowotworów kobiecych we wczesnym ich stadium – podsumowuje lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej z Medicover.

Z wiekiem jesteśmy narażeni na coraz więcej chorób. U pacjentów po 65. roku życia najczęściej diagnozuje się choroby sercowo-naczyniowe, choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu, osteoporozę. Zwiększa się ryzyko zawału serca, udaru mózgu, choroby Parkinsona czy Alzheimera. – Zdecydowana większość pacjentów po 65. roku życia cierpi już na choroby przewlekłe i przyjmuje regularnie leki, dlatego powinni pozostawać pod stałą opieką lekarską – dodaje lek. med. Agnieszka Motyl.

Rodzice w centrum opieki

Co może przekonać rodziców do regularnych wizyt u lekarza i przełamać lęk przed badaniem?

W Europie Zachodniej, o wiele silniej niż w Polsce, jest zaszczepiona w społeczeństwie kultura dbania o zdrowie. W naszym kraju ten trend obserwujemy dopiero od kilku lat. Dlatego to młodzi ludzie powinni rozmawiać ze swoimi rodzicami na temat profilaktyki i edukować ich w tym obszarze. Warto również, aby poszukali dla nich przychodni zapewniającej wysoką jakość opieki medycznej, w której to pacjent jest najważniejszą osobą. – W placówkach Medicover klienci są pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego, który jest ich opiekunem do spraw zdrowia. Lekarz prowadzący zna swoich pacjentów i ich  potrzeby zdrowotne, przygotowuje plan profilaktyki, diagnostyki i leczenia. W przypadku wątpliwości związanych np. z przyjmowanymi lekami pacjent może do niego zadzwonić. Z kolei w przypadku niepokojących wyników badań, to lekarz z nim się skontaktuje. Klienci korzystający z naszych usług bardzo sobie cenią taką bliską relację z lekarzem prowadzącym – mówi Marzena Kołoszczyk, dyrektor ds. marketingu Medicover.

Oferta pakietów medycznych Medicover jest bardzo zróżnicowana i odpowiada na potrzeby zdrowotne różnych grup klientów. Są wśród nich propozycje zapewniające opiekę medyczną na co dzień, dostęp do wybranych specjalistów i podstawowe badania, jak również takie, które zapewniają kompleksową opiekę lekarzy specjalistów, pełną diagnostykę i rehabilitację, a nawet leczenie szpitalne. Firma ma w swojej ofercie także specjalne propozycje opieki medycznej dla Seniorów, uwzględniające potrzeby zdrowotne osób po 65. roku życia. Bez względu na rodzaj wybranej oferty, wszyscy klienci Medicover mają dostęp do Hot Line Medicover – 24 godzinnej infolinii medycznej, gdzie mogą uzyskać poradę w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Otrzymują też możliwość kontaktu ze swoim lekarzem oraz zamawiania recept przez telefon lub Internet (dzięki platformie Medicover OnLine).

W celu zachowania dobrego samopoczucia, poza opieką lekarską, bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Większość osób będących na emeryturze prowadzi siedzący tryb życia, który sprzyja nasilaniu się wielu schorzeń. Tymczasem 30 minut umiarkowanego wysiłku każdego dnia to absolutne minimum. Może to być spacer, joga, nordic walking czy po prostu praca w ogrodzie.