Projekt domu na zamówienie – kiedy warto dopłacić?

projekty

Koszt wykonania projektu indywidualnego domu jednorodzinnego jest wyższy od kosztu zakupu gotowego projektu. Są jednak sytuacje, gdy warto zdecydować się na skorzystanie z obsługi profesjonalnego biura architektonicznego. Kiedy warto zlecić usługi projektowe?

Czym różni się projekt indywidualny od projektu gotowego domu?

Do wzniesienia domu jednorodzinnego konieczne jest posiadanie jego projektu. Jest on niezbędny zarówno do przeprowadzenia czynności formalnych, jak i prac budowlanych.

Obecnie projekt domu jednorodzinnego można zakupić jako gotowy. To ciekawe rozwiązanie, biorąc pod uwagę szybkość i wygodę, a także możliwość zobaczenia projektu wraz z jego wizualizacją przed podjęciem decyzji. W określonych sytuacjach projekty gotowe nie są jednak optymalnym rozwiązaniem.

Gdy projekt gotowy nie wchodzi w grę, wtedy można zdecydować się na projekt indywidualny domu jednorodzinnego. Projekt ten jest przygotowywany specjalnie dla klienta, uwzględniając także posiadaną przez niego działkę. Jeżeli poszukiwane jest dobre biuro projektowe ABL architekt Gliwice jest miastem, gdzie również można zlecić usługi jego wykonania.

Indywidualny projekt domu – kiedy warto?

Zamówienie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem wtedy, gdy:

1. Działka jest niewymiarowa

Zdarza się, że posiadana działka nie jest wymiarowa, na przykład jest długa i wąska lub położona na stoku. W takim przypadku wybór projektu gotowego jest bardzo trudny, dlatego warto zdecydować się na zamówienie projektu bezpośrednio u architekta. Wykona go on z uwzględnieniem warunków panujących na działce.

2. Dom ma być indywidualnie dopasowany do inwestora

Drugim przypadkiem, gdy warto zdecydować się na zakupienie projektu domu u architekta, jest własny pomysł na budynek. Gdy wśród projektów gotowych nie można wybrać tego spełniającego nasze wymagania, warto udać się do projektanta, który pomoże w realizacji zamierzeń.

3. Budynek ma mieć nowoczesne technologie

W wielu gotowych projektach domów nie stosuje się najnowocześniejszych technologii budowlanych. Właśnie dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy projektanta, który będzie mógł zaprojektować go na indywidualne zamówienie z uwzględnieniem wskazanych technologii.

4. Dom ma być rozbudowany, przebudowany

Zdarza się, że posiadany dom nie spełnia oczekiwań inwestora. Wtedy może on zdecydować się na jego rozbudowę lub kompleksową przebudowę. W takim przypadku architekt może stworzyć projekt uwzględniający wymagania klienta, wykorzystując plany obecnego budynku mieszkalnego.