Podróż za granicę? Przygotuj swoje auto na długą drogę!

podroz za granice

Daleki, zagraniczny wyjazd często jest czymś stresującym dla kierowców. Perspektywa jakichkolwiek drogowych kłopotów w obcym kraju zawsze wzbudza niepokój, dlatego warto odpowiednio przygotować się przed jazdą. Wymaga to zarówno przystosowania samochodu do dalszej drogi, jak i np. zakupu polis ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenie AC oraz assistance.

AC samochodowe i assistance – wykup je!

Wyjeżdżając za granicę powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie ubezpieczenie swojego samochodu. Oczywiście AC na samochód zapewni Ci sfinansowanie napraw, jeśli spowodujesz kolizję za granicą. Jednakże to nie jedyna jego zaleta: polisa pokryje też poniesione przez Ciebie koszty podstawowych czynności pozwalających na przywrócenie właściwości jezdnych pojazdu.

Jeśli więc spowodujesz stłuczkę za granicą, będziesz mógł częściowo naprawić swój pojazd na miejscu, a jego ogólny remont przeprowadzić po powrocie. Co więcej, ubezpieczenie AC warto wykupić wraz z polisą assistance. Assistance pozwala na zorganizowanie holowania uszkodzonego auta oraz zapewnia dodatkowy nocleg czy samochód zastępczy. Zachęcamy, abyś zadbał o takie ubezpieczenia.

Zaplanuj swoją podróż

Współczesne planowanie podróży jest stosunkowo proste i opiera się głównie na automatycznej nawigacji. Niemniej pamiętaj, że nawigacja – co do zasady – pokaże Ci najkrótszą drogę, która jednak może okazać się trudniejsza lub bardziej stresująca. Taka sytuacja ma miejsce np. na autostradach austriackich, które niekiedy są omijane przez kierowców z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu. Może warto nadrobić kilka kilometrów, ale przejechać spokojniej?

Polecamy też, aby dłuższą trasę rozbić na dwa etapy i na półmetku zdecydować się na nocleg. Kilkanaście godzin jazdy to bardzo długi okres czasu, który może przerosnąć wielu kierowców. Zachęcamy, abyś znalazł wygodne miejsce na odpoczynek i bezpiecznie dojechał do celu chociażby na drugi dzień. Nie ma potrzeby, by się spieszyć i ryzykować.

Wykonaj przegląd swojego samochodu

Wprawdzie posiadając ubezpieczenie AC pojazdów czy assistance otrzymasz pomoc w razie przykrego zdarzenia, ale ostatecznie warto minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Przed wyruszeniem w drogę zawsze sprawdź stan techniczny swojego pojazdu (w tym jego opon), uzupełnij niezbędne płyny eksploatacyjne, a także wykonaj geometrię osi.

Jeśli jakikolwiek układ odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy będzie wymagał ingerencji mechanika, koniecznie go napraw. Być może dzięki temu unikniesz niespodzianki i dojedziesz do celu bez żadnych przygód!

Miej zapas gotówki w różnych walutach

Nie zapominaj także o zapasie gotówki w walutach krajów, przez które będziesz przejeżdżał. W końcu po drodze musisz tankować, zakupić winiety, opłacić autostrady, czy nawet zjeść obiad. Niekiedy może Cię również spotkać nieprzewidziany wydatek, chociażby w postaci małej awarii. Powinieneś zawsze być na to gotowy!

Zadbaj o podstawowe wyposażenie samochodu

Nie lekceważ też kwestii podstawowego wyposażenia swojego samochodu. Wskazane jest, abyś posiadał ważną apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, komplet żarówek, a nawet zapasowe okulary (jeśli je nosisz). Ponadto, zadbaj o zapasowy płyn do spryskiwaczy, ciepłe koce, wodę oraz powerbank. Wszystko to może okazać się bardzo przydatne!

Zadbaj o bezpieczeństwo podróży

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie autocasco, doskonały stan techniczny pojazdu oraz szereg akcesoriów nigdy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Wybierając się w daleką podróż zawsze staraj się jechać spokojnie i nie obawiaj się częstszych przystanków na odpoczynek. W końcu podróż ma być bezpieczną przyjemnością!