Kamery samochodowe – przejściowa moda czy niezbędnik?

kamery samochodowe

Kamery samochodowe to akcesoria coraz częściej pojawiające się w prywatnych autach. Mają za zadanie nagrywanie sytuacji rozgrywających podczas jazdy oraz postoju. Większość użytkowników korzysta z nich ze względów bezpieczeństwa – wideorejestrator pozwala uniknąć kary za wypadek, za który nie ponosimy winy, przydaje się przy ubieganiu się o odszkodowanie oraz pozwala lepiej zadbać o bezpieczeństwo auta zaparkowanego w publicznym miejscu.

Dlaczego warto posiadać kamerę samochodową?

Kamery samochodowe pojawiły się w sprzedaży kilkanaście lat temu i szybko zyskały szerokie grono zwolenników. Ich użytkownicy docenili je za dyskretność oraz szerokie możliwości. Ogromna popularność tego typu rozwiązań wśród osób zmotoryzowanych sprawiła, że nowoczesne kamery samochodowe oferują coraz lepsze parametry użytkowe. Znaczącej poprawie uległa jakość nagrywania, która obecnie jest wyższa niż full HD. Obraz jest ostry, pełen detali i wyraźny, co czyni z niego doskonały materiał dowodowy w razie konieczności udowodnienia swoich racji przed policją, sądem czy ubezpieczycielem.

Duże zainteresowanie kamerami samochodowymi sprawiło także, że znacznemu obniżeniu uległy ich ceny. Koszt zakupu dobrej kamerki jest wydatkiem, któremu bez problemu sprosta każdy miłośnik nowoczesnych technologii pragnący zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z auta. Kamery samochodowe występują w różnych cenach – podstawowe modele kupimy już za ok. 200-300 zł, bardziej zaawansowane z segmentu premium kosztują natomiast 1000 i więcej złotych. W większości przypadków z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, tańsze kamerki zaoferują wszystko, co istotne.

Do jakich celów przydają się kamery samochodowe?

Kamery samochodowe mają całkiem sporo zastosowań. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest zapewnienie użytkownikowi większego poczucia bezpieczeństwa podczas jazdy. Nagrywanie obrazu w trybie ciągłym sprawia, że w razie brania udziału w wypadku lub innym niebezpiecznym zdarzeniu drogowym do dyspozycji kierowcy jest cenny materiał dowodowy w postaci nagrania. Taki dowód pozwala skutecznie udowodnić swoje racje i uniknąć konsekwencji prawnych za zdarzenie, które nie wynikło z jego winy.

Nagranie z kamery samochodowej może pomóc także innym uczestnikom ruchu drogowego pozwalając jego posiadaczowi wystąpić w roli świadka lub anonimowo zgłosić poważne naruszenie przepisów drogowych przez innego kierowcę. Można więc śmiało powiedzieć, że kamery samochodowe pozytywnie wpływają na przestrzeganie przepisów pozwalając wyeliminować zagrożenie ze strony nieodpowiedzialnych kierujących. Wideorejestratory skracają także proces ubiegania się o odszkodowanie z ubezpieczenia.

Kamery do samochodu przydają się również w celach rekreacyjnych, a możliwość nagrywania trasy przejazdu docenimy zwłaszcza podczas jazdy po malowniczych okolicach. Takie nagranie może stać się cenną pamiątką z ważnej wycieczki i zostać wykorzystane do stworzenia pamiątkowego filmiku. Świeżo upieczeni kierowcy z kolei zyskają możliwość prześledzenia pokonanej wcześniej trasy i wyłapania błędów, które popełnili, co pozwoli im pracować nad nowymi umiejętnościami i z czasem stać się lepszymi kierowcami.