O czym warto pamiętać przy rozliczaniu PIT?

rozliczenia

Jak uniknąć błędów i co zrobić, aby rozliczenie podatkowe nie było stresujące? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i dowiedz się więcej na ten temat.

Pierwsze kroki – wybierz odpowiedni formularz i sposób opodatkowania

W Polsce mamy kilka rodzajów formularzy PIT, które służą do rozliczenia podatku dochodowego. Na samym początku warto zasięgnąć porady ekspertów w dziedzinie księgowości, takich jak Biuro Rachunkowe Barbara Pokrzywnicka, aby dowiedzieć się, który formularz jest dla nas odpowiedni. Pamiętajmy, że istnieje opcja wspólnego rozliczania PIT z małżonkiem oraz ulgi prorodzinne, takie jak ulga na dzieci czy wyłączenie od obowiązku płacenia ubezpieczenia społecznego osób, które mają jednocześnie wiele różnych form zatrudnienia lub dochodu. Oprócz tego, możemy wybrać sposób opodatkowania – liniowy lub progresywny, który w pewnej sytuacji pozwoli nam zmniejszyć obciążenie podatkowe.

Zgromadź wszelkie potrzebne dokumenty

Aby prawidłowo rozliczyć się z podatkiem, musimy zgromadzić potrzebne dokumenty takie jak umowy o pracę, umowy-zlecenia, faktury za usługi czy wystawione rachunki. Zwróćmy także uwagę na dokumenty takie jak PIT, które dostarcza nam nasz pracodawca, czy też PIT-R, które otrzymujemy będąc osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Biuro Rachunkowe Barbara Pokrzywnicka podkreśla, że każdy podatnik powinien zachować kopie tych dokumentów na wypadek ewentualnych kontroli ze strony urzędu skarbowego.

Skorzystaj z ulg i odliczeń

Ulgi i odliczenia to możliwość pomniejszenia należnego podatku o pewne kwoty wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto wspomnieć o uldze prorodzinnej, czyli możliwości odliczenia od dochodu przyjętej kwoty – 1112 zł na pierwsze dziecko, 1112 zł na drugie dziecko oraz 2002 zł na trzecie i kolejne dzieci. Wykorzystanie ulg w rozliczeniu pit może znacząco obniżyć nasze zobowiązania podatkowe. Szukając profesjonalnej pomocy warto skorzystać z oferty Biura Rachunkowego Barbara Pokrzywnicka, które sprawdzi każdą dostępną ulgę i pomoże nam uzyskać jak najniższy podatek do zapłaty.