Czym kierować się przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej?

wyciskarka do owocow

Produkcja warzywno-owocowych soków przy pomocy wyciskarek wolnoobrotowych to prawdziwa frajda. Wrzucasz do urządzenia ulubione składniki roślinne i wyciskasz z nich gęsty sok pełen wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. W sprzedaży znajdziesz wiele marek i modeli wolnoobrotowych wyciskarek do warzyw i owoców, w tym cieszące się dużą popularnością pionowe wersje tego typu sprzętu firmy Kuvings. Na co warto zwrócić uwagę, kupując takie urządzenie? Czy liczy się tylko cena?

Konstrukcja wyciskarek wolnoobrotowych

W odróżnieniu od tradycyjnych sokowirówek wyciskarki wolnoobrotowe nie szatkują (nie rozdrabniają) składników roślinnych, lecz je miażdżą. Służą do tego znajdujące się w ich wnętrzu wałki ślimakowe. Zmiażdżone składniki są następnie przeciskane przez sitko. W ten sposób powstaje gęsty sok pełny wartościowego miąższu, kawałków owoców lub warzyw. W sprzedaży dostępne są wyciskarki pionowe, których bogatą ofertą dysponuje m.in. firma Kuvings oraz przypominające tradycyjne, elektryczne maszynki do mięsa, wydajne wyciskarki poziome wyposażone w pojedynczy lub podwójny wałek ślimakowy. Jeśli potrzebujesz sprzętu do zastosowań domowych, optymalnym wyborem jest urządzenie pionowe, które zajmuje mniej miejsca. Gdy chcesz produkować więcej soku w krótszym czasie, wybierz wyciskarkę poziomą z dwoma wałkami.

Moc i model silnika

Za sprawność działania wyciskarki wolnoobrotowej odpowiada przede wszystkim rodzaj zainstalowanego w niej silnika. W przypadku nowoczesnych urządzeń marki Kuvings są to zwykle niezawodne silniki indukcyjne o mocy 240 W, które z łatwością radzą sobie z miażdżeniem nie tylko miękkich, ale i twardych składników roślinnych, na przykład kawałków marchewki lub buraka. Szukając wyciskarki wolnoobrotowej do zastosowań domowych, warto wybrać sprzęt z silnikiem o mocy powyżej 200 W. Słabsze wyciskarki sprawdzą się jedynie przy cytrusach i owocach miękkich, ewentualnie niektórych warzywach włóknistych. Przy okazji sprawdzania mocy silnika, warto również spojrzeć na liczbę obrotów. Im niższe obroty, tym wolniejsza, ale i dokładniejsza praca urządzenia, co pozwala uzyskać więcej soku lepszej jakości.

Przeglądając oferty z wyciskarkami wolnoobrotowymi, warto zwracać uwagę nie tylko na moc silnika i liczbę obrotów, ale także na jakość wykonania urządzenia, przede wszystkim na rodzaj materiału użytego do wykonania obrotowej śruby. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych Kuvings jest to specjalny rodzaj tworzywa charakteryzującego się kilkukrotnie większą twardością i wytrzymałością niż zwykły plastik.