Najpopularniejsze pokontraktowe i nowe auta sprzedawane w 2017 roku

Najpopularniejsze pokontraktowe i nowe auta sprzedawane w 2017 roku

Według raportu Master1.pl, sieci sprzedaży samochodów nowych i używanych należącej do Grupy Masterlease, klienci coraz chętniej decydują się na samochody pokontraktowe. W 2017 roku na ich zakup zdecydowało się ponad 4 tys. klientów firmy, co stanowi 30 proc. wszystkich sprzedanych aut.

– Auta używane są nadal bardzo popularne w Polsce, głównie ze względu na niższą cenę. Kierowcy wiedzą już, że najlepiej kupować je w miejscach, w których mogą zapoznać z pełną historią serwisową pojazdu. Dlatego coraz częściej przeglądają oferty salonów z autami pokontraktowymi. W sieci sprzedaży Master1.pl są to w większości auta 2-, 3- i 4-letnie, bo właśnie tyle najczęściej trwają kontrakty leasingu czy wynajmu długoterminowego – mówi Grzegorz Grodecki, Dyrektor Operacyjny Grupy Masterlease.

Najpopularniejsze modele samochodów używanych

W 2017 r. największą popularnością wśród samochodów pokontraktowych cieszyły się auta marki Opel i Skoda, które stanowiły 14% sprzedaży oraz Ford (11%) i Hyundai (8%).

Najchętniej kupowanymi modelami były Opel Astra z silnikiem o pojemności 1.7 TDI w wersji wyposażeniowej Enjoy oraz Ford Focus z silnikiem Diesla o pojemności 1.6 litra w popularnej wersji wyposażeniowej Trend. Na kolejnych miejscach uplasowały się samochody francuskich producentów: Citroen Berlingo Van z silnikem 1.6 HDi, Reanult Kangoo Maxi Pack z silnikiem 1.5 dCI oraz Peugeot 308 w wersji Access z silnikiem Diesla o pojemności 1.6 HDi.

Najpopularniejsze używane model w 2017 r.
Astra IV 1.7 CDTI Enjoy
Focus 1.6 TDCi Trend
Berlingo Van 1.6HDi
Kangoo 1.5 dCi Maxi Pack Clim
308 1.6 HDi Access

Firmy, które nabywają pojazdy dla swoich pracowników już od kilku lat odchodzą od wykorzystywania samochodów w standardowym wyposażeniu. Dziś samochód służbowy jest często benefitem i formą docenienia pracownika. Z kolei przedsiębiorcy z sektora MŚP, często auto firmowe wybierają dla siebie. Dlatego zwracają więc uwagę na bogatsze wyposażenia czy moc silnika. W rezultacie, w ślad za rynkiem pierwotnym, wśród aut pokontraktowych pojawiają się coraz ciekawsze wersje wyposażeniowe samochodów – dodaje Dyrektor Operacyjny Grupy Masterlease.

Opel bezkonkurencyjny wśród nowych aut

Wśród nowych samochodów marką, która najczęściej przyciągała kierowców był Opel. Pojazdy tego niemieckiego producenta stanowiły aż 23% sprzedaży. Na kolejnych miejsca uplasowały się samochody marki Skoda i Hyundai ze sprzedażą na poziomie 15%.

Modelem, który cieszył się największą popularnością był Opel Astra V w dwóch wariantach: kombi z silnikiem CDTI o pojemności 1.6 litra w wersji wyposażeniowej Enjoy oraz hatchback z silnikiem o pojemności 1.4 lita. A także model Opel Corsa E hatchback z silnikiem 1.4 wersji wyposażeniowej Enjoy.

Kolejne miejsca na podium zajął Fiat 500 z silnikiem o pojemności 1.2 w wersji wyposażeniowej POP – oraz dwa modele koreańskiego producenta Hyundai: I30 1.4 Hatchback w wersji wyposażeniowej Classic oraz Tucson 1.6 GDI w wersji wyposażeniowej Comfort.

Najpopularniejsze nowe modele aut w 2017 r.
Opel Astra V 1.6 CDTI Enjoy Kombi
Opel Corsa E 1.4 Enjoy 5DR hatchback
Fiat 500 1.2 POP Hatchback 3DR
Opel Astra V 1.4 T ENJOY Hatchback 5DR
HYUNDAI i30 1.4 Classic + Hatchback
HYUNDAI Tucson 1.6 GDI Comfort 2WD Kombi