Najdrożsi współcześni malarze XX i XXI wieku

Klasyka czy sztuka współczesnych twórców? W co warto zainwestować pieniądze? Kolekcjonerzy coraz częściej zwracają się w stronę malarzy XX i XXI wieku, porzucając klasykę. Być może rzeczywiście jest to dobry kierunek, zwłaszcza biorąc pod uwagę sztukę najdroższych współczesnych artystów. Kogo do nich można zaliczyć?

Skąd wynika cena obrazów współczesnych malarzy?

Wśród najdroższych malarzy, którzy tworzą obecnie, znajduje się wielu Polaków. Może to napawać nas uzasadnioną, narodową dumą. Wystarczy wspomnieć, że obrazy niektórych polskich artystów są wystawiane w najważniejszych muzeach i galeriach w Polsce i na świecie, a podczas aukcji w domach aukcyjnych takich jak Piękna Gallery kupujący wprost biją się o ich sztukę, podbijając i tak już horrendalne ceny.

Kunszt, jaki prezentują współcześni malarze, może być porównywalny ze sztuką prezentowaną przez renesansowych malarzy. Są oryginalni, twórczy i potrafią zaciekawić odbiorcę, a to najwyższa wartość w świecie sztuki. Mogą mieć pewność, że ich dzieła przetrwają kolejne dziesięciolecia.

Kim są najdrożsi malarze XX i XXI wieku?

Jednym z najdroższych malarzy współczesności w Polsce jest Piotr Uklański. Za jego obraz zapłacono w 2014 roku aż 2,7 mln zł. Okrzyknięto go przed pięcioma laty najdroższym polskim artystą. Sprzedał na aukcji obraz „Naziści”, który w 2008 roku został wystawiony w Zachęcie, a szablą pociął go sam Daniel Olbrychski.

Obecnie Piotr Uklański tworzy już od początku lat 90. XX wieku w Nowym Jorku. Jednak nie on jeden jest cennym polskim artystą. Do tego grona śmiało można zaliczyć Tadeusza Kantora. Urodził się on w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim w Tarnowskiem, a zmarł w 1990 roku w Krakowie. Był oryginalną osobowością teatru XX wieku. Ponadto malował, tworząc liczne asamblaże i ambalaże, czyli kompozycje półprzestrzenne, w których aplikowane na płótnie były używane, nierzadko zniszczone przedmioty, które artysta przeobrażał w relief. Najcenniejszym jego dziełem sprzedanym ostatnio za ponad 490 tys. zł na aukcji był „Ambalaż – przedmioty, postacie”, stworzony w 1967 roku.

Jak najbardziej polska sztuka ma godnych reprezentantów i warto zainteresować się ich dziełami, które na aukcjach w Polsce i na świecie osiągają coraz wyższe wyceny.