Na czym polegają zabiegi stomatologiczne u zwierząt?

stomatologia weterynaryjna

Troszczenie się o domowe zwierzęta jest dla ich właścicieli tak samo ważne, jak dbanie o własne zdrowie. Niczym dziwnym nie jest więc, że musimy pamiętać o uzębieniu na przykład psa lub kota. Naturalnie przychodnie weterynaryjne zapewniają zabiegi stomatologiczne. Badana jest jama ustna, ale wykonuje się także polerowanie lub ekstrakcję zębów, czy też leczenie kanałowe.

O zęby zwierząt musimy dbać

Aby nasze domowe zwierzęta były szczęśliwe i zadowolone każdego dnia, trzeba dbać o profilaktykę zdrowotną. Czasami możemy zauważyć u kota albo psa dziwne zachowanie lub po prostu widzimy, że ewidentnie stworzenie cierpi. Przyczyną mogą być choroby zębów. Wówczas niezwłocznie trzeba się udać do miejsca takiego jak przychodnia weterynaryjna, gdzie będzie udzielona pomoc stomatologiczna. Doświadczony lekarz od zwierząt musi przeprowadzić badanie jamy ustnej. Oceni stan uzębienia i dziąseł, a także języka.

Poza tym w takich przychodniach wykonuje się usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Realizuje się to ręcznie albo z wykorzystaniem ultradźwięków. Dodatkowo możliwe jest także wykonanie polerowania, czyli chodzi o wygładzenie powierzchni zębów po usunięciu kamienia nazębnego. To zapobiega odkładaniu się w przyszłości płytki bakteryjnej.

Czasami u zwierząt niezbędne jest usuwanie zębów

Niestety czasami z uwagi na zaniedbanie lub na skutek bardzo zaawansowanej infekcji, konieczne będzie wyrwanie zęba u kota albo psa. Ekstrakcja jest wykonywana w takich przychodniach z wykorzystaniem znieczulenia. Po tym rana jest bardzo dokładnie czyszczona.

Jeżeli jest taka konieczność, to możliwe jest także do zastosowania leczenie kanałowe. Oferty takie jak stomatologia zwierząt w Chorzowie lub w innym mieście zapewniają dostęp do specjalistów, którzy usuwają miazgę i wypełniają kanały specjalnym materiałem. Poza tym bardzo ważna będzie także sama profilaktyka. W razie potrzeby weterynarz może zlecić właścicielowi zwierzęcia regularne kontrole stomatologiczne. To pozwala zapobiegać przyszłym problemom.