Minerały w kosmetykach

Minerały w kosmetykach

Nasz organizm potrzebuje mikroelementów dostarczanych nie tylko w pożywieniu. Dlatego minerały są coraz częstszym składnikiem kosmetyków. Czy warto po nie sięgać?

Zalety minerałów

Kosmetyki z minerałami różnią się od tradycyjnych przede wszystkim reakcją naszego ciała na ich zastosowanie. Zwykłe preparaty działają i utrzymują się na skórze tylko przez dosyć krótki czas po ich nałożeniu. Kiedy gruczoły łojowe zaczynają produkować naturalne sebum, miesza się ono z tłuszczem zawartym w kosmetyku i zaczyna on spływać ze skóry. Kosmetyki z minerałami są trwalsze, nie zaburzają naturalnego procesu oddychania skóry, nie przyczyniają się więc do jej dodatkowego przetłuszczania.

Preparaty z minerałami mają lekką konsystencję i nakładane na skórę nie pozostawiają plam ani smug. Co zwykle znajduje się w ich składzie? W kosmetykach do makijażu przede wszystkim naturalny minerał występujący w postaci błyszczącego pyłku o nazwie mika. Daje on efekt rozświetlenia skóry i ukrywa różne jej niedoskonałości. W kosmetykach kolorowych często pojawia się też tlenek żelaza, który nadaje im żółtą, czerwoną lub czarną barwę. Jest też doskonałym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Kolejny popularny minerał to tlenek cynku działający przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Cynk reguluje również wydzielanie sebum, dlatego często pojawia się w szamponach i dezodorantach, na przykład w antyperspirancie Garnier Mineral Invisible 48 h. Ważnym składnikiem jest w nim też perlit, naturalny minerał wulkaniczny, który redukuje wydzielanie potu i zapobiega powstawaniu przykrego zapachu, hamując namnażanie bakterii, które go powodują.

Oprócz skrupulatnie dobranych minerałów w wielu kosmetykach są także naturalne olejki pielęgnacyjne. Dzięki nim nałożone na skórę dodatkowo ją nawilżają, pielęgnują i skutecznie odżywiają. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery wrażliwej ze skłonnością do powstawania podrażnień.

Wady minerałów

Preparaty z minerałami nie są jednak pozbawione wad. Te o pudrowej konsystencji mogą nieco wysuszać skórę, a kosmetyki do makijażu czasami sprawiają, że zmarszczki na twarzy stają się bardziej widoczne. Poza tym produkty z dodatkiem minerałów bywają droższe od tradycyjnych kosmetyków. Jednak biorąc pod uwagę ich większą wydajność, jest to cena, którą warto zapłacić.