Mechatronika samochodów ciężarowych – o czym mowa w praktyce?

serwis ciezarowki

Mechatronika samochodów ciężarowych to dziedzina nauki zajmująca się zarówno mechanicznym, jak i elektrycznym sterowaniem urządzeniami zamontowanymi w dużych pojazdach. Osoba odpowiedzialna za te zadania posiada szeroką wiedzę na temat funkcjonowania sprzętów montowanych fabrycznie we współczesnych autach ciężarowych. Jak działa to w praktyce? Wyjaśniamy.

Naprawa tirów

Obecnie produkowane samochody ciężarowe typu TIR to pojazdy wyposażone w zaawansowane technologie, które w znaczący sposób poprawiają komfort jazdy, wpływają na oszczędność paliwa oraz zwiększają bezpieczeństwo. Naprawa tirów we Wrocławiu to kompleksowa usługa przeznaczona dla takich pojazdów. Specjaliści mechatronicy bardzo dokładnie zbadają przyczynę usterki oraz zastosują sprawdzone rozwiązania oraz oryginalne części zapasowe, które przywrócą samochód do pełni sprawności.

Diagnostyka aut ciężarowych truck

W mechatronice pojazdów ciężarowych kluczową rolę odgrywa przede wszystkim poprawna diagnostyka. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia pozwalające na precyzyjne wyświetlenie aktualnego stanu wszystkich systemów sterowanych elektrycznie w samochodzie. Następnie specjalista może użyć sterowników do ręcznego zaprogramowania wybranych parametrów. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna i bezinwazyjna naprawa usterki technicznej wynikająca z uszkodzonego kontrolera lub jednego z jego elementów.

Coraz bardziej zaawansowane napędy stosowane we współczesnych ciężarówkach wykorzystujące napęd hybrydowy oraz elektryczny wymagają znajomości zasad działania oraz funkcjonowania skomplikowanych urządzeń. Bardzo ważne jest w takim przypadku to, że doświadczony mechatronik jest w stanie skonfigurować zdalnie poszczególne funkcje pojazdu ciężarowego – od kwestii związanych z wydajnością silnika i zużyciem paliwa, aż po elementy zarządzające poprawną pracą klimatyzacji. Dzięki odpowiedniej wiedzy jest w stanie właściwie przeanalizować sygnały pochodzące od czujników znajdujących się we wnętrzu silnika i przygotować auto pod indywidualne potrzeby właściciela.