Kupujemy SUVA – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

wybor auta

SUV-y cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Kierowcy pokochali je przede wszystkim ze względu na dużą przestrzeń zarówno dla pasażerów, jak i dla bagażu. Pojazdy z tej grupy wyróżnia także niezwykle wygodna jazda. Świetnie radzą sobie w mieście, a podróżowanie nimi po bezdrożach nie sprawia trudności. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekonomicznego i wygodnego SUV-a? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wybierając SUV-a zarówno dla siebie, jak i dla rodziny musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Producenci stosują pod tym względem nowoczesne rozwiązania, które nie tylko chronią kierowcę, ale także pieszych. Dobry rodzinny SUV, którym podróżujemy zarówno na co dzień po mieście, jak i wybieramy się nim na długie wakacje powinien spełniać wysokie rygory bezpieczeństwa zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i elektronicznych rozwiązań.

Dobrym przykładem są najnowsze systemy, które znajdują się w Fordzie Kuga. Wśród interesujących opcji warto wymienić między innymi Pre-Collision Assist, który sprawdza się doskonale w jeździe miejskiej. Ten nowatorski system efektywnie wspiera reakcje kierowcy i pozwala na zredukowanie siły uderzenia lub nawet na zupełne uniknięcie kolizji przy jeździe z niską prędkością. Dotyczy to zarówno pieszych, którzy mogą wtargnąć na jezdnię, jak i niespodziewanego hamowania pojazdu. Kierowca otrzymuje wizualne oraz dźwiękowe ostrzeżenie. To daje mu czas na reakcję. Jeśli na to nie zareaguje to samochód automatycznie włączy hamulce.

Ekonomiczna jazda

Wiele osób powstrzymuje się przed zakupem SUV-a z jednego ważnego powodu. Chodzi tutaj oczywiście o koszty paliwa. Wydawać się może, że ze względu na spore gabaryty samochody typu SUV mogą w perspektywie czasu kosztować nas całkiem sporo. Starsze pojazdy cierpiały na ten mankament, ale obecnie producenci w najnowszych modelach starają się tworzyć jednostki napędowe, które wyróżniają się ekonomicznym spalaniem na tle innych klas aut. Mowa tu zwłaszcza o samochodach z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Ciekawe rozwiązanie proponuje w tym przypadku Ford, który wprowadził na rynek pojazd z legendarnym rumakiem w zupełnie nowej odsłonie. Tym razem Mustang Mach-E jest całkowicie elektryczny, a przez to bardzo ekonomiczny, pozostając przy tym niezwykle dynamiczny.

Jeśli jesteśmy przywiązani do klasycznych benzynowych silników to także i tutaj możemy liczyć na spore oszczędności. Za przykład niech posłuży tutaj jednolitrowy silnik EcoBoost, który znajdziemy w Fordzie EcoSport. Jak podaje producent, w przypadku wersji o mocy 95 KM możemy liczyć na spalanie rzędu 5,8 do 6,2 litrów na 100 km. W niecałe 12 sekund uzyskujemy prędkość do setki, co jest zaskakująco dobrym wynikiem jak na takie zużycie paliwa. Jeśli potrzebujemy nieco bardziej dynamicznego silnika przy zachowaniu ekonomicznej jazdy to Ford proponuje wersję 140 KM, gdzie uzyskamy nieznacznie większe zużycie (6,0-6,5 l/100km) w około 10 sekund do 100 km/h. Przy stale rosnących cenach paliw te parametry wydają się mieć kluczowe znaczenie zarówno przy codziennej jeździe po mieście, jak i przy długich trasach.

Komfort prowadzenia

Kupując samochód nie tylko powinno nam zależeć na tym, aby dostać się za jego pomocą z punktu A do punktu B. Dobry SUV powinien sprawiać nam przyjemność prowadzenia i oferować wysoką jakość pod względem obfitości wyposażenia dostępnego wewnątrz. Obecne na rynku rozwiązania w kompleksowy sposób zwiększają komfort jazdy oraz pozwalają na wyraźną oszczędność paliwa. Wystarczy na pokrętle wybrać odpowiednią opcję, aby samochód dostosował się do zadanych warunków.

Na przykład w modelu Explorer Ford zastosował aż siedem trybów jazdy: normalny, sportowy, eko, holowanie, śliska nawierzchnia, głęboki śnieg / piach oraz terenowy. Jeśli więc zależy nam na łatwości prowadzenia w trakcie jazdy zarówno po bezdrożach, jak i utwardzonych drogach to warto rozejrzeć się właśnie za modelem, który pozwala na swobodne dopasowanie do aktualnych potrzeb kierowcy. Dzięki takim rozwiązaniom SUV jeszcze bardziej podkreśla swój uniwersalny charakter. Można go zabrać zarówno na wymagającą wyprawę w góry, jak i wolną jazdę po mieście. Jeśli wymagamy najlepszych rozwiązań jezdnych to należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby kupowany przez nas model był wyposażony w napęd 4×4. Obecnie nie wszystkie SUV-y są w niego wyposażone, jak to bywało wiele lat temu.

Pojemność bagażnika

Bardzo często kupujący auto typu SUV chcą mieć pewność tego, że zabiorą ze sobą czteroosobową rodzinę i wszystkie niezbędne bagaże na długi wyjazd. Duże pojazdy z tej klasy świetnie odpowiadają na te potrzeby. Na przykład ciekawie rozwiązano to w modelu Mustang Mach-E ze stajni Forda. Oprócz standardowego, tylnego bagażnika otrzymujemy także 81 litrów dodatkowej przestrzeni ładunkowej z przodu, pod maską. Wybierając model dla siebie powinniśmy nie tylko kierować się własnymi potrzebami, ale również całej rodziny lub znajomych z którymi wybierzemy się na wyprawę. Standardem w przypadku dużych SUV-ów jest pojemność od 400 do 500 litrów. Jest to całkowicie wystarczająca pojemność na potrzeby bagażowe czwórki lub nawet piątki osób. Warto zwrócić uwagę także na dodatkową przestrzeń załadunkową, która powstaje po złożeniu oparć tylnych siedzeń. W niektórych SUV-ach szacunkowa ilość litrów może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Bez trudu przewieziemy więc w takim aucie chociażby dużą ilość szerokich i długich desek ze sklepu budowlanego.