Kroje męskich bluz z kapturem – czym się różnią?

bluza meska

Bluzy to niemal nieodłączna część męskiej garderoby. Od lat spełniają praktyczne funkcje nie tylko związane ze sportem. Jakie zatem są możliwe kroje i jak wybrać odpowiednią dla nas bluzę?

Kroje męskich bluz z kapturem – czym się różnią?

Najczęściej wybieraną formą są standardowe bluzy bez rozcięcia. Spełnia ona przede wszystkim formę górnej warstwy wierzchniej – może zastępować koszulę bądź sweter. Nierozpinane bluzy sportowe męskie z kapturem występują najczęściej w podobnym minimalistycznym kroju – posiadają długie rękawy, kieszenie umieszczone w dolnej części oraz paski ściągające kaptur. Bluzy są dostępne w zarówno szerokich formach, jak i w modelach dużo węższych i dopasowanych.

bluza meska

Męska bluza rozpinana na zamek

Istnieje oczywiście dużo większy zakres urozmaiceń dodawanych do projektów bluz – profilowane lub lepiej dopasowane rękawy czy dodatkowe kieszenie. Mamy także możliwość zakupu bluzy rozpinanej, która może okazać się rozwiązaniem dużo wygodniejszym w zmieniających się warunkach pogodowych.

Rozpinane bluzy męskie z kapturem dużo łatwiej i szybciej możemy zdejmować i zakładać oraz owijać wokół bioder w przypadku braku torby lub plecaka. Wówczas pełnią one funkcję swego rodzaju sportowego kardiganu. Tego typu projekty posiadają zwykle kieszenie boczne ze względu na brak możliwość umieszczenia ich w części brzusznej, na której znajduje się rozcięcie.

Czy bluza pełni wyłącznie funkcje związane ze sportem?

Choć jest to wciąż element garderoby nierzadko związany z aktywnością sportową, jej zastosowanie jest dużo szersze. Obecnie pełni ona funkcje przede wszystkim chroniące przed zimnem, wiatrem i deszczem. W zależności od warunków pogodowych może zatem zastępować swetry czy kurtki (przeczytasz o tym we wpisie o bluzach męskich z kapturem na lamode.info). Szeroki wybór dostępnych modeli sprawia, że możemy także wybrać bluzy bardziej formalne, które nadadzą się także do pracy czy szkoły. Są one wówczas stworzone z ciekawych materiałów – klasyczna szara bluza ze znaczkiem sportowym to nie jedyny wybór na rynku. Dodatkowo ubrania te spełniają także funkcje wizualne – młodzieżowa bluza z kapturem może posiadać ciekawe wzory, napisy lub grafiki, które idealnie wpasują się w styl nastolatka.

bluza meska

Bluza męska z kapturem i spodnie joggery w sportowej stylizacji

Jak wybrać odpowiednią bluzę?

By oprócz cech wizualnych, bluza spełniała także praktyczne kryterium, należy przede wszystkim wybierać ubrania z materiałów dobrych jakościowo. W zależności od indywidualnych potrzeb materiał może być różnej grubości, jednak kluczowe jest to, by był on wytrzymały i nie mechacił się wraz z praniem. Dzięki temu bluza będzie w stanie służyć nam na lata.

Umieszczenie kieszeni, budowa kaptura czy obecność rozpięcia – to także ważne czynniki, które warto wciąć po uwagę na podstawie własnych przyzwyczajeń. Warto skupiać się na modelach z większym kapturem – bluza z dużym kapturem męska ma przede wszystkim chronić głowę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Duży, pojemny i zgrabny kaptur jest rozwiązaniem dużo wygodniejszym niż niewielkie kaptury mocno opinające głowę. Równie ważna jest pojemność kieszeni – aby zmieścił się w nich telefon, klucze czy portfel, powinny mieć one wystarczającą wielkość.