Jak zadbać o czystość w domu?

porzadek w domu

Utrzymywanie porządku w naszym domu czy mieszkaniu z pewnością umila czas w nim spędzany. Przebywając w pomieszczeniu, w którym panuje bałagan, większość z nas czuje się źle i nie może się nad niczym skupić. Oczywistą rzeczą jest, że nie zawsze w naszym domu będzie posprzątane, na co wpływa wiele czynników, chociażby bawiące się małe dzieci lub zwierzęta domowe. Warto jednak systematycznie co jakiś czas zrobić małe domowe sprzątanie oraz zadbać o rutynowe czynności, które pomogą nam dłużej utrzymać ład i porządek w mieszkaniu.

Pierwsza zasada – systematyczne sprzątanie

Chcąc w naszym domu czy mieszkaniu utrzymać porządek, warto wykorzystać zwykły planer, w którym będziemy zapisywać poszczególne czynności przez nas wykonywane. Aby w jednym dniu nie nakładać sobie zbyt wiele pracy, możemy rozłożyć sobie sprzątanie na dwa dni. Przykładowo w jednym ścieramy kurze, odkurzamy i myjemy podłogi, a w drugim sprzątamy łazienkę i kuchnię.

Do utrzymania czystości potrzebne jest również wykonywanie podstawowych czynności od razu. Powinniśmy zadbać o to, aby nasze naczynia były umyte zaraz po zjedzeniu, a śmieci wyniesione od razu zaraz po zapełnieniu worka. Podobnie jest ze ścieleniem łóżka, zamiataniem po przypadkowym rozsypaniu czegoś oraz z wkładaniem ubrań do szafy czy do prania.

Podstawowe przyrządy pomocne w sprzątaniu

Bez wątpienia jednym z najczęściej używanych sprzętów do utrzymania porządku w domu jest odkurzacz, dzięki któremu możemy szybko pozbyć się leżących na podłodze śmieci. Rodzajów odkurzaczy jest wiele, począwszy od zwykłych kablowych, przez bezprzewodowe, aż do tych posiadających funkcje prania dywanów czy mycia podłóg. Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnego czasu, warto wybrać automatyczny robot odkurzający. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy posiadamy psa, którego sierść roznosi się po całym domu.

Do ścierania podłóg potrzebny jest mop z wiaderkiem. Istnieją mopy posiadające spryskiwacze lub takie, w których wiaderko ma funkcję automatycznego wyciskania. Przy myciu okien, przydatna okaże się myjka elektryczna, która odsysa wodę z czyszczonej powierzchni, przez co czynność ta przebiega znacznie szybciej.

Czystość to nie tylko brak kurzu na półkach

Aby w naszym domu panował zupełny porządek, warto skupić się jeszcze na czystości tego czym oddychamy, a więc jakości powietrza. Podstawową czynnością jest zadbanie o regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Drugą istotną kwestią jest pozbycie się z tlenu wszystkich szkodliwych i niebezpiecznych substancji i wirusów. Można to zrobić za pomocą różnego rodzaju filtrów powietrza, które odpowiadają za jego odpowiednią jonizację oraz oczyszczanie z bakterii i unoszących się w powietrzu cząstek. Opcja ta jest przeznaczona dla każdego, a w szczególności dla dzieci i alergików.

Partnerem materiału jest Zepter Sklep – Twój oczyszczacz powietrza Therapy Air iOn.