Jak skutecznie przeciwdziałać próchnicy?

Jak skutecznie przeciwdziałać próchnicy?

Próchnica w populacji polskiej jest bardzo dużym problemem – szacuje się, że co drugi Polak cierpi na próchnicę. Szczególnie niepokojące są trendy występujące w populacji pediatrycznej, gdzie dostrzega się znacząca częstotliwość i zaawansowanie procesów próchniczych.

Skąd się bierze próchnica?

Sam proces próchniczy związany jest przede wszystkim z obecnością czynników sprzyjających oraz niewłaściwą higieną jamy ustnej. Próchnica rozwija się w sposób powolny, stopniowo ingerując w kolejne warstwy zęba.

Przypomnijmy, ząb składa się z kilku warstw, które mają różne pochodzenie oraz zróżnicowaną głęboko strukturę:

  • szkliwa,
  • zębiny,
  • cementu,
  • miazgi

Szkliwo jest strukturą głęboko uwapnioną, zbudowaną z komórek określanych jako amelocyty, które w ciągu rozwoju ulegają silnemu uwapnieniu – głównie za sprawą hydroksyapatytu wapnia. Szkliwo należy do jednych z najtwardszych, ale jednocześnie chemicznych wrażliwych tkanek organizmu. Szczególnie niekorzystnie oddziałuje na nie niskie pH, a więc zakwaszenie jamy ustnej. Zakwaszenie połączone z obecnością cukrów prostych lub dwucukrów – szczególnie laktozy przyczynia się do rozwoju bakterii, powstawania płytki nazębnej oraz rozwoju procesu próchniczego.

Za drobnoustroje szczególnie odpowiedzialne za rozwój próchnicy uważa się przede wszystkim:

  • Peptococcus nigricans,
  • Treponema denticola,
  • Streptococcus mutans,
  • Fusobacterium dentatum.

Są to bakterie beztlenowe, które świetnie rozwijają się w warunkach jamy ustnej – wilgotnym oraz bogatym w substancje odżywcze środowisku. Im bardziej zaniedbujemy higienę jamy ustnej, tym bakterie mają doskonalsze warunki dla rozwoju. Spożywając słodycze, nadmiar produktów mlecznych lub produkty wyjątkowo zakwaszające pH jamy ustnej wspieramy ich rozwój jeszcze bardziej.

Jak walczyć z próchnicą?

Podstawą działania w przypadku przeciwdziałania próchnicy jest przede wszystkim regularna higiena jamy ustnej, stosowanie właściwych środków higienicznych, regularne wizyty u dentysty oraz profilaktyka fluorkowa, u dorosłych realizowana najczęściej drogą dentystycznego lakierowania zębów. Warto stosować preparaty zawierające duże ilości aminofluorku, jak Dentix, Elmex, Sensodyne oraz preparaty z chlorheksydyną – substancją o doskonałym działaniu odkażającym. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele i warto skorzystać ze sposobności na efektywne oczyszczanie jamy ustnej z patogenów i leczenie problemów stomatologicznych. Zdrowe zęby wynikają przede wszystkim z diety i tego, w jaki sposób dbamy o swoje zęby.