Jak prawidłowo dobrać felgi aluminiowe do samochodu?

rozmiar felg

Felgi aluminiowe pozwalają na nadanie pojazdowi sportowego wyglądu. Mają także wiele zalet praktycznych – są trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, wspierają pracę układu hamulcowego. O czym warto pamiętać podczas zakupu felg aluminiowych? Poznaj porady, które będą wtedy pomocne!

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, aby kupić felgi aluminiowe do Citroena – https://felgislask.pl/marki-felgi-aluminiowe-do-citroena Audi lub do innego samochodu, pamiętaj o paru ważnych kwestiach, które odnoszą się do konstrukcji felg, w tym do ich rozmiaru i wzoru.

Do jakiego samochodu nadają się felgi aluminiowe?

Felgi wykonane z aluminium mogą być zamontowane praktycznie w każdym samochodzie – niezależnie od jego marki oraz modelu. Najczęściej kojarzone są one z pojazdami o sportowych rysach nadwozia, lecz tak naprawdę świetnie nadają się także do aut rodzinnych czy miejskich.

Zakup aluminiowych felg jest związany z wydatkiem wyższym od felg stalowych, jednak są one bardziej estetyczne, mogą posłużyć na dłużej. To powoduje, że cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony kupujących.

Jak wybrać rozmiar felg aluminiowych?

Aby felgi aluminiowe pasowały do samochodu, muszą być odpowiednio do niego dobrane pod kątem rozmiaru. Nieodpowiednio dopasowane felgi pod kątem rozmiarowym nie będą pasowały do pojazdu.

Przy dobieraniu felgi aluminiowej trzeba będzie wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar felgi – określany jest on w calach i dobierany jest do średnicy kół,

  • Rozstaw śrub,

  • Sposób osadzenia felgi – może być ona osadzona jako ET, czyli będzie bardziej wystawać na zewnątrz albo jako offset,

  • Położenie zacisków hamulcowych.

Felgi aluminiowe do samochodów SUV

W przypadku zakupu felg aluminiowych przeznaczonych do pojazdów typu SUV trzeba pamiętać o tym, że będą one musiały spełniać specjalne wymagania pod kątem ich odporności. SUV-y są cięższe od zwykłych pojazdów osobowych, więc felga o cienkich ramionach może okazać się niewystarczająco wytrzymała.

Przy zakupie felg aluminiowych do SUV-ów warto zwrócić uwagę na ich oznakowanie. Felgi dedykowane do tego typu pojazdów najczęściej są oznakowane literami JJ, natomiast w przypadku pojazdów osobowych mają one pojedyncze J. Można także sprawdzić modele pojazdów, z którymi dane felgi mogą współpracować.

Skorzystaj z internetowego konfiguratora

Dobierając odpowiednie felgi aluminiowe do Citroena oraz do pojazdów innych marek, warto także skorzystać z dostępnych w internecie konfiguratorów felg. Wystarczy tylko wprowadzić do nich informacje o własnym samochodzie, aby następnie uzyskać pomoc w doborze pasujących felg aluminiowych.