Droga do samodzielności i forma uniezależnienia się od komunikacji publicznej. Własne auto znacznie usprawnia przemieszczanie się, choć w dobie car sharingu nie potrzeba nawet inwestować w samochód, można bowiem korzystać z pojazdów współdzielonych. Niezbędne jest jednak posiadanie prawa jazdy. Ile czasu kandydat musi poświęcić, zanim będzie mógł przystąpić do egzaminu?
Kurs na prawo jazdy – zajęcia teoretyczne oraz praktyczne
Etap szkoły średniej to nie tylko przygotowania do egzaminu dojrzałości, ale też właśnie wtedy wielu młodych ludzi postanawia zapisać się na kurs prawa jazdy. Bez względu na wiek każdego pretendenta czeka jednak identyczna ścieżka i szkolenie obejmujące zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Ile trwa kurs na prawo jazdy najbardziej powszechnej kategorii, czyli kategorii B?
Każdy ośrodek, w tym również Iwona Ośrodek Szkolenia Kierowców, organizuje zajęcia obejmujące łącznie 60 godzin. Jest to związane z regulacjami narzuconymi przez organy państwowe. Połowę tego czasu poświęca się na naukę zasad ruchu drogowego oraz kierowania pojazdem, z kolei kolejne 30 godzin polega na wdrażaniu poznanych reguł w realnych warunkach – najpierw na placu manewrowym, później na drogach publicznych.
Cały cykl przeważnie zamyka się w dwóch, trzech miesiącach, choć może trwać i krócej, i dłużej. Istotna jest dostępność kursanta
Alternatywa dla tradycyjnego kursu prawa jazdy
Jeśli jednak kandydat na kierowcę chciałby znacznie zredukować czas dzielący go od uzyskania uprawnień, może sprawdzić, czy kurs na prawo jazdy kat B w Rybniku organizowany jest również w formie przyspieszonej. Czym jest kurs przyspieszony? Czy obejmuje mniejszą liczbę zajęć?
Pod względem liczby godzin nie różni się on od kursu tradycyjnego, natomiast główna różnica polega na skumulowaniu nauk w krótkim okresie czasu. Zajęcia odbywają się często, kilka razy w tygodniu, albo przez cały weekend, wskutek czego zdecydowanie szybciej materiał jest realizowany. Wówczas proces skraca się do miesiąca, a nawet i trzech tygodni.